Jak poprawić jakość dźwięku w nagraniach wideo

Dzięki większej dostępności kamer nagrywanie materiałów wideo stało się czynnością dostępną dla szerokiego grona osób. Dziś praktycznie każdy, kto dysponuje nowoczesnym smartfonem, może nagrywać krótkie lub nieco dłuższe filmiki w niezłej rozdzielczości obrazu. Oczywiście do uzyskania lepszej jakości materiału wideo potrzebny jest sprzęt wyższej klasy, profesjonalna kamera cyfrowa lub lustrzanka. By popracować nad jakością dźwięku, do urządzeń tego typu dokupuje się dodatkowe akcesoria, takie jak mikrofony Rode. Jest to profesjonalny sprzęt do rejestracji dźwięku wolnego od szumu i niepożądanych hałasów otoczenia.

Dlaczego warto sięgnąć po dodatkowy mikrofon?

Poza lepszą jakością nagranego dźwięku, sięgając po dodatkowy mikrofon instalowany bezpośrednio na kamerze lub lustrzance, redukujemy różne rodzaje szumów pochodzących z otoczenia. To bardzo ważne, zwłaszcza wówczas, gdy nagrywamy na świeżym powietrzu, przy wietrznej pogodzie. Bez instalacji zewnętrznego mikrofonu zabezpieczonego specjalną osłoną redukującą szumu wiatru, odtwarzanie zarejestrowanego materiału wideo z fonią może być niezwykle nieprzyjemne i męczące dla odbiorcy. Ciągłe szumy nie tylko utrudnią zrozumienie tego, co mówi autor nagrania lub osoby, które nagrywa, ale zwyczajnie w ogóle zniechęcą do oglądania takiego materiału. Wybierając oryginalne mikrofony Rode, mamy pewność, że sprostają one typowym wyzwaniom, z jakimi może mierzyć się osoba rejestrująca materiały wideo pod przysłowiową chmurką. Poza tym, dobrej jakości mikrofon Rode, to także gwarancja nagrania lepszego, lepiej słyszalnego – wyraźniejszego audio, co jest piętą achillesową wielu amatorskich materiałów wideo.

Jaki rodzaj mikrofonu kupić?

W sprzedaży znajdziemy wiele rodzajów mikrofonów charakteryzujących się nieco innymi parametrami pracy, o różnym przeznaczeniu. Najpopularniejszy ich podział bazuje na sposobie przetwarzania energii. W tym sensie możemy mówić o najpopularniejszych dziś mikrofonach pojemnościowych, dynamicznych i wstęgowych. Wśród tych pierwszych znajdziemy wiele modeli wspomnianych już wcześniej mikrofonów Rode, które stosuje się w celu poprawy jakości nagrań audio w kamerach cyfrowych i lustrzankach. Podczas występów scenicznych zwykle wykorzystuje się mikrofony dynamiczne, a przy rejestrowaniu instrumentów, mikrofony wstęgowe.

Jeśli zależy Ci na redukcji szumów otoczenia i poprawie jakości dźwięku w nagrywanych przez siebie materiałach wideo, podstawowe mikrofony Rode typu pojemnościowego kupisz za cenę nie wyższą niż 100-200 złotych. Za lepszej klasy sprzęt zapłacisz już nieco więcej.

Artykuł powstał we współpracy z https://www.bemixmedia.pl/mikrofony-rode-cat-270

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here