Jak dbać o baterię w smartfonie?

Nie jest to żadną tajemnicą, iż smartfony nigdy nie pozwalały na kilkudniowe korzystanie z tychże urządzeń bez konieczności zabierania ze sobą ładowarki. Ze względu na rozbudowane podzespoły oraz wysoką rozdzielczość ekranów pobierają one bowiem sporo energii, stąd konieczność częstego uzupełniania braków w baterii. Najczęściej przeciętny smartfon wytrzymuje maksymalnie dwa dni na jednym ładowaniu. W porównaniu z telefonami sprzed lat, jest to dosyć spore ograniczenie i duża różnica. Jak się jednak okazuje, istnieje kilka sposobów, które pozwalają na wydłużenie tego czasu.

Wyłączenie wybranych funkcji

Jeżeli chodzi o smartfony, z pewnością w jednym czasie nie korzysta się ze wszystkich dostępnym w tym urządzeniu funkcjonalności. Jeżeli pracują one w tle, wciąż pobierają energię, nawet jeżeli nie ma się o tym zielonego pojęcia i w danej chwili nie korzysta chociażby z Bluetooth, czy WiFi. Wyłączenie tych opcji sprawi, iż telefon nie będzie przeprowadzał nieustannego skanowania w celu znalezienia dostępnych sieci. Można dzięki temu prostemu trikowi zyskać od kilku, do nawet kilkunastu minut więcej.

Ekran

Wbrew pozorom to właśnie ekran zużywa najwięcej energii skumulowanej w baterii. Ważnym elementem walki z często rozładowaną baterią będzie zatem odpowiednia optymalizacja ekranu. Nowoczesne smartfony zostały wyposażone w tak zwane czujniki oświetlenia. Oszczędność polega tutaj na tym, iż wspomniane czujniki samodzielnie ustawiają jasność ekranu zgodnie z panującymi warunkami., by ekran zawsze był widoczny.

Wieczorami będzie zatem dochodziło do przygaszania ekranu, co przełoży się na oszczędności energii.

Jak dbać o baterię w smartfonie?

Warto również przemyśleć wybór tapety. Przede wszystkim powinno się zrezygnować z animowanych tapet, ponieważ zajmują one dodatkowo procesor o grafikę. Warto pomyśleć o ciemnym tle ze względu na mniejszy pobór mocy z ich udziałem. Dobrym pomysłem jest zakup smartfona wyposażonego w ekran Amoled. Jego działanie polega na oddzielnym podświetlaniu każdego piksela. Dzięki temu czarne w ogóle nie są podświetlane. Białe tło będzie zatem najbardziej pochłaniać energię skumulowaną w urządzeniu.

Wybór właściwych aplikacji

Trzeba również zdawać sobie sprawę z tego, iż na zużywanie energii mają spory wpływ także aplikacje wykorzystywane przez użytkowników. Najczęściej właściciele smartfonów instalują takie aplikacje, jak Facebook, czy Messenger, a także Instagram. Zajmują one sporo miejsca, a ich działanie w tle wpływa znacząco na zużycie baterii. Alternatywą dla tego typu aplikacji jest możliwość włączenia tychże samych serwisów z pomocą zwykłej przeglądarki internetowej w telefonie. Ostatecznie zawsze można również zrezygnować z tego rodzaju przekazu informacji.

Okazuje się jednak, że na rynku pojawiają się także aplikacje mające na celu redukcję zużywanej energii, a wręcz wydłużanie czasu działania baterii na jednym ładowaniu. Noszą one nazwę „taskkiller”. Ich głównym zadaniem jest wyłączenie wszystkich aplikacji, które w danymi momencie działają w tle. Czy jednak ich działanie tak naprawdę pomaga? One same także zużywają energię. Najlepiej będzie samodzielnie przeprowadzić test takich aplikacji na swoim smartfonie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here