4K w komputerze – czy to ma sens?

Czasy, kiedy rozdzielczość Full HD robiła wrażenie, są już dawno za nami. Pojawiają się kolejne nowoczesne i niezwykle interesujące nowinki technologiczne, które zachwycają konsumentów pragnących nabyć je na własny użytek.

Jedną z takich nowości jest rozdzielczość 4K w komputerach. Jej drugą nazwą jest Ultra HD, a rozdzielczość wynosi 3840 x 2160 pikseli. Mimo wszystko taka grafika stanowi o ogromnym obciążeniu dla komputerów. Powstaje zatem pytanie, czy takie parametry są warte swojej ceny i czy zostaną one optymalnie wykorzystanie przez konsumentów?

Wykorzystanie 4K w grach komputerowych

Coraz więcej producentów stawia właśnie na monitory wyposażone w 4K. Powstają już nawet laptopy z takimi parametrami. Wielu graczy marzy o tym, by wykorzystać możliwości takiej rozdzielczości i cieszyć się niepowtarzalną jakością obrazu. Rzeczywistość może jednak nieco odbiegać od tych marzeń. Nie ma bowiem pewności, iż komputer podoła takiemu obciążeniu.

Okazuje się, że nawet najlepsze karty graficzne obecne na rynku mają problemy z przetworzeniem tak wysokiej rozdzielczości obrazu. Być może uda się uzyskać pożądany efekt graficzny, wszystko jednak ma swoją cenę. W tym przypadku będzie to konieczność utraty pewnej płynności klatek na sekundę. Czy nie lepiej zatem nieco obniżyć rozdzielczość, a zyskać na płynności sięgającej nawet 60 klatek na sekundę? Nawet zakup jednej z najlepszych kart, mianowicie GeForce GTX 1080 nie przełoży się na rezultat, na który tak naprawdę liczą gracze.

4K w komputerze – czy to ma sens?

Do tego przydałoby się dokupić dodatkową pamięć RAM i właściwy monitor we wspomnianej technologii 4K. I nagle okazuje się, iż koszty wzrastają nawet to 1 tysięcy. Chociażby z tego względu warto na tą chwilę jednak zrezygnować z Ultra HD.

Rozdzielczość 4K w pracy

Wykorzystanie wspomnianej już rozdzielczości znacznie lepiej sprawdzi się w warunkach biurowych. Wszystko z powodu niższego wykorzystania mocy obliczeniowej w programach biurowych, czy przez przeglądarkę internetową, niż ma to miejsce w przypadku gier. Tego typu aplikacje nie wymagają także ogromnego zaangażowania karty graficznej, dlatego komputer i jego podzespoły nie są nadmiernie obciążone, co mogłoby wpływać na płynność działania.

Dzięki rozdzielczości 4K na jednym ekranie zdecydowanie większa liczba programów naraz, nie ma również problemów w momencie otwarcia wielu okien w przeglądarce. Komputer nie spowalnia i wykonuje swoje zadania sprawnie i efektywnie. By uzyskać najlepszą jakość, można także odpowiednio skalować obraz w systemie Windows.

4K do codziennego użytku

Wspomniana rozdzielczość może także na co dzień ułatwić korzystanie z komputera. Trzeba jednak pamiętać o tym, iż chociażby oglądane filmy powinny zostać zapisane w wysokiej jakości najlepiej dedykowanej właśnie takiej rozdzielczości, by zwyczajnie osobiście poczuć, czym tak naprawdę jest 4K. W przeciwnym razie nie zauważy się żadnej różnicy i dojdzie się do wniosku, że zostały to pieniądze wyrzucone w błoto. Okazuje się zatem, że 4K wciąż stanowi technologię przyszłości,za którą obecny sprzęt i możliwości nie nadążają.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here