Składamy komputer do VR – wybór podzespołów

VR to rewolucja, z której najbardziej korzystają gracze komputerowi. Dostęp do VR można uzyskać dzięki zakupowi odpowiednich okularów, które jednak mogą nieco szarpnąć po kieszeni i opustoszyć portfel. Trzeba natomiast zdawać sobie sprawę z tego, iż nie zawsze wspomniane okulary będą kompatybilne z posiadanym komputerem.

W kwestii standardowych komputerów stacjonarnych warto pomyśleć o zakupie okularów Oculus Rift lub HTC Vive. Charakteryzują się one podobnymi parametrami, które musi spełnić komputer, by działały one sprawnie. Jak zatem prezentują się warunki, które należy spełnić, by cieszyć się VR w swoim domu?

Odpowiedni procesor komputera

Minimalne wymagania w kwestii procesora, który nadąży za wyżej omawianymi okularami, to konieczność wyposażenia się w model Intel Core i5- 4590 o częstotliwości 3,3 GHz lub zakup procesora AMD FX- 8350 4,0 GHz. Jeśli jest się właścicielem właśnie takiego sprzętu, można wyposażyć się w sprzęt do gier w wirtualnej rzeczywistości. Osoby, których komputery nie mogą poszczycić się takim wyposażenie, powinny raczej pomyśleć o zakupie nowego komputera, ponieważ może to po prostu okazać się bardziej opłacalny wydatek.

Najlepsze efekty uzyska się w przypadku wyboru komputera z jednym z układów z serii Core i7, ponieważ posiada on wystarczającą moc obliczeniową.

Wybór karty graficznej

By wspomniane wyżej okulary sprawnie działały, trzeba także pomyśleć o odpowiedniej karcie graficznej. Najlepiej jest zaopatrzyć się w kartę Nvidia GeForce GTX 970 lub AMD Radeon R9 290. Mimo iż pod względem parametrów karty różnią się od siebie, są najbardziej kompatybilne z okularami HTC oraz Oculus. Dla ułatwienia wyboru karty, można posłużyć się takimi oto wskazówkami. Karta Radeon jest już dosyć stara i może być trudna w zdobyciu. Co więcej, jej cena nie współgra z oferowanymi przez nią możliwościami.

Składamy komputer do VR – wybór podzespołów

Dlatego lepiej zaopatrzyć się w kartę Nvidia. Karta graficzna powinna ponadto być zaopatrzona w złącze HDMI 1.4, bądź DisplayPort 1.2. Musi także posiadać minimum 4 GB pamięci typu VRAM.

Co jeszcze odgrywa ważną rolę?

Mimo iż karta graficzna oraz procesor są najważniejszymi elementami, bez których żadne okulary wirtualnej rzeczywistości nie będą działały, trzeba jeszcze pomyśleć o wyposażeniu w komputer o pamięci RAM minimum 4GB. Mniejsza ilość RAM-u może sprawiać problemy nawet przy standardowych grach komputerowych. W obecnych czasach najlepiej jednak posiadać aż 8GB, by cieszyć się wysoką jakością w przypadku znacznej większości gier.

Trzeba jeszcze pamiętać o wymaganych przez okulary portach. Oculus wymaga dodatkowych dwóch portów USB 3.0, natomiast HTC tylko jednego USB 2.0. Trzeba również pamiętać o instalacji systemu Windows w wersji minimum 7 SPI.

Powód tak wysokich wymagań

Być może tak wysokie wymagania mogą niektórych zdziwić. Warto jednak pamiętać o tym, iż w przypadku gier VR konieczne jest wyświetlenie dwóch odrębnych obrazów na osobnych ekranach. Jeden dociera do prawego oka, drugi do lewego. Co więcej, optymalna płynność obrazu również nie zostanie zachowana, jeżeli wymagania sprzętowe nie zostaną spełnione.

Jak więc widać, zestaw do VR to dosyć wysoki koszt, nie na każdą kieszeń, By zapewnić sobie wysokiej jakości rozrywkę, trzeba zatem liczyć się z wydatkiem rzędu nawet 5 tysięcy złotych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here