Jak dbać o bezpieczeństwo danych na smartfonie?

Smartfon nie stanowi obecnie wyłącznie urządzenia do wykonywania połączeń, czy pisania wiadomości tekstowych. Oczywiście wciąż są to jego podstawowe funkcje, jednak nie jedyne.

Teraz smarftony swoim wyglądem i rozbudowaną funkcjonalnością przypominają niewielkie tablety. Można w nich nie tylko przechowywać istotne pliki, ale także korzystać z licznych dodatkowych aplikacji, czy nawet płacić, jak kartą. Z tego właśnie względu warto pomyśleć o swoim smartfonie i zapewnić mu odpowiednie bezpieczeństwo, by żadne niepożądane informacje i dane osobowe nie trafiły w niepożądane ręce.

Regularna aktualizacja

Nie wszyscy producenci zapewniają możliwość aktualizowania starszych wersji swoich smartfonów. Czasem tyczy się to wyłącznie najdroższych modeli. To oczywiście nie oznacza, iż tańszy model nie powinien zostać zaktualizowany. Wręcz przeciwnie. Jest to najlepsza droga do tego, by usprawnić działanie swojego telefonu i zapewnić sobie dostęp do nowych funkcjonalności. Podczas aktualizacji dochodzi także do poprawy systemów zabezpieczeń, co przekłada się na mniejsze prawdopodobieństwo dostania się niepożądanych treści w ręce osób trzecich. To cenna wskazówka, która może wiele ułatwić właścicielom smartfonów.

Instalacja aplikacji z wiarygodnego źródła

Android jest jednym z systemów operacyjnych, który nie zarania użytkownikom instalowania aplikacji z mało wiarygodnego źródła. Niektórzy konsumenci cieszą się z tej możliwości, ponieważ często instalują darmowe odpowiedniki gier, które w rzeczywistości występują jako płatne. Problem tkwi w tym, iż z takich aplikacji mogą także korzystać hakerzy. Zainstalowanie zainfekowanego programu to jak wpuszczenie na własną odpowiedzialność hakera do swojego telefonu, a więc i do wszystkich danych osobowych.

Dlatego najlepiej będzie zaprzestać instalacji aplikacji z tego typu źródeł i rozpocząć korzystanie ze sklepu Play lub innych tego typu odpowiedników, jak sklep Microsoft. Tego typu sklepy sygnują swoją marką rzetelność aplikacji, które są w nich zawarte.

Korzystanie z publicznej sieci WiFi

To właśnie z nich najczęściej korzystają hakerzy. Sieć ogólnie dostępna sprawia, iż korzystające z niej osoby nie mają pojęcia o możliwości przechwycenia sygnału z telefonu użytkownika, a tym samym również wszystkich jego danych.

Jak dbać o bezpieczeństwo danych na smartfonie?

By tego uniknąć, warto korzystać z sieci, które zostały zastrzeżone hasłem. Nie gra tutaj roli, czy hasło jest powszechnie znane. Najważniejsze, że jest. Jeżeli natomiast pragnie się czegoś więcej, warto pomyśleć skorzystaniu z aplikacji VPN, dzięki którym uzyskuje się połączenie tunelowe. Odpowiednie szyfrowanie danych zwiększa ich bezpieczeństwo.

Możliwość ustawienia własnego kodu PIN, bądź wzoru

To oczywiście podstawa. Wiele osób jednak pomija tego typu wsparcie bezpieczeństwa. Trzeba jednak pamiętać, że brak tego rodzaju zabezpieczenia sprawia, iż każdy może w dowolnej chwili uzyskać dostęp do urządzenia bez większego wysiłku,. Wystarczy chwila nieuwagi. Również w przypadku kradzieży złodziej spędzi więcej czasu na odblokowanie telefonu, co pozwoli na szybką reakcję i zablokowanie wszystkich kont bankowych, czy dostępu do poczty, konta społecznościowego itp.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here