Pop killer – co to takiego?

Każde studio nagraniowe charakteryzuje wysokiej jakości sprzęt. Są to również wszelkiego rodzaju dodatkowe akcesoria, bez których całość nie brzmiała by tak, jak to można usłyszeć na wielu profesjonalnie wykonanych nagraniach. Diabeł tkwi w szczegółach. Właśnie dlatego warto pomyśleć i zastanowić się nad jednym z takich gadżetów, którym jest pop killer, inaczej zwany pop filtrem. Jest do specjalistyczny filtr montowany na mikrofonie.

Od szczegółu do ogółu

Gdyby nie dopracowane szczegóły, tak naprawdę wiele przedmiotów nie byłoby w stanie odpowiednio funkcjonować. Nawet najlepszy wóz nie pojedzie, jeżeli będzie mieć złe opony, nawet najlepszy telewizor nie odbierze w wysokiej jakości żadnego kanału, jeśli użytkownik nie posłuży się dobrą anteną. Jak więc widać, to właśnie w szczegółach tkwi cały szkopuł.

Sprawa wygląda bardzo podobnie w przypadku mikrofonów. Żaden wokalista nie wypadnie piorunująco, jeśli mikrofon zawiedzie. By jednak mógł on spełnić swoje funkcje, powinien zostać we właściwy sposób osłonięty. Wtedy wybuchowe głoski wydawane przez wokalistę nie odstraszają. Jest to także ogromne ułatwienie w przypadku amatorów tworzących swoje pierwsze nagranie, którzy na tym etapie mogą jeszcze nie posiadać umiejętności zapanowania nad swoim oddechem.

Czym są głoski wybuchowe?

To nic innego, jak głoski, które podczas wymowy wymagają sporej ilości powietrza. Często wydech jest wtedy dosyć mocny i zazwyczaj nie można go kontrolować. Jeżeli taki wydech trafi na czuły mikrofon, wtedy będzie można usłyszeć spore szumy, trzaski, które wpłyną na całkowity odbiór nagrania i powstanie w nim niechcianych szumów. Właśnie wtedy najlepiej jest skorzystać z dodatkowego filtru na mikrofon. Kontroluje on wybuchy powietrza, które powstają przy takich głoskach, jak p, t, ch, czy k.

Mikrofony pojemnościowe

To modele, które wykazują największą wrażliwość na wspominane już głoski. Ich specyfika polega na tym, że wyłapują one każdą zmianę w powietrzu oraz w jego gęstości. Zastosowanie pop killera niweluje niepożądane efekty.

Pop killer – co to takiego?

Pop filtr jest tak prostą konstrukcją, iż można pokusić się także i jego samodzielne wykonanie. Jeżeli natomiast pragnie się jak najszybciej skorzystać z takiego dodatku, najlepiej zastosować w pełni profesjonalny opierający swoją konstrukcję na elastycznym pałąku i zacisku, a także z wykorzystaniem odpowiedniej siatki okrywającej metalową ramkę.

Wtedy już żadne niechciane dźwięki nie zostaną ściągnięte przez mikrofon i przetransferowane na wykonywane nagranie. Jakość znacznie zwiększy się już podczas tworzenia recordów, a ten niewielki gadżet z pewnością ułatwi pracę zarówno profesjonalistom, jak i amatorom.

Dostępne pop filtry

Pop filtr można kupić już od 20 złotych. W tej kwocie mieści się każdy pop killer o prostej konstrukcji z elastycznym pałąkiem pokrytym siatką nylonową oraz z nieskomplikowanym mocowaniem. Jeżeli pragnie się zainwestować w bardziej profesjonalny pop killer, można wydać około stu złotych na pop filtr pokryty siatką metalową i z mocowaniem w postaci gęsiej szyjki.

Za cenę dwustu złotych najbardziej wymagający użytkownicy otrzymają pop killer pokryty siatką metalową otaczającą mikrofon zarówno z przodu, jak i wokół niego. Taki model będzie można zamontować z pomocą uchwytu instalowanego na statywie lub z wykorzystaniem śrub.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here