Klawiatura mechaniczna – dlaczego jest najlepsza dla gracza?

Profesjonaliści w swoim fachu, czyli wytrawni gracze komputerowi nie od dzisiaj cenią i chwalą właściwości, jakie prezentują klawiatury mechaniczne. Jak się okazuje, są to urządzenia o ciekawych parametrach, dzięki czemu można mnożyć ich zalety i promować ich funkcjonalność.

Nie ma żadnej alternatywy dla tego rodzaju klawiatur. Gracze nie sięgną po żadną inną opcję, ponieważ najzwyczajniej w świecie – nie istnieje. Warto poznać atuty tego technologicznego rozwiązania, by zrozumieć, dlaczego gracze tak mocno zaufali klawiaturom mechanicznym.

Geneza powstania klawiatur mechanicznych

Jak się okazuje, ten typ klawiatur nie powstał z dnia na dzień i nie funkcjonuje od niedawna. Tak naprawdę powstał dużo wcześniej, niż klawiatury membranowe. Mechaniki są bowiem dostępne już od lat 70., a pierwsze z nich idealnie pasowały do komputera Altair. Następnie ich masową produkcję rozpoczęły takie firmy, jak Commodore, a nawet Apple. Jednak w latach 90. do łask przyszłą pewna nowość, mianowicie klawiatury membranowe, które na ten czas opanowały rynek ze względu na swoją odmienność. Wcale to nie oznaczało, że były one lepsze. Teraz bowiem okazuje się, że coraz więcej osób wraca do pierwotnych rozwiązań, oczywiście w nowoczesnym i ulepszonym wydaniu.

Budowa klawiatury mechanicznej

Budowa tychże modeli opiera się przede wszystkim na tym, że każdy klawisz stanowi odrębny mechanizm, często także z dodatkowym osobnym podświetleniem. Każdy klawisz jest zatem niezależny opiera swoje działanie głównie na metalowych sprężynach. Właśnie ta sprężyna decyduje o tym, jak sprawnie będzie spisywał się każdy klawisz. Tutaj zatem producenci mają duże pole do popisu, ponieważ od nich zależy siłą nacisku, skoku oraz aktywacji pojedynczego klawisza. W przypadku klawiatur membranowych wszystkie przyciski korzystają z jednej gumowej powłoki z membranami.

Zalety klawiatury mechanicznej

Można wymienić szereg zalet, które górują zdecydowanie nad funkcjonalnością klawiatur membranowych. Przede wszystkim klawiatura mechaniczna jest najlepsza dla osób, które dużo czasu spędzają na grach komputerowych oraz na pisaniu. Dlatego sprawdzi się w przypadku dziennikarzy i pisarzy.

Klawiatura mechaniczna – dlaczego jest najlepsza dla gracza?

O więcej, jest to rozwiązanie znacznie szybsze. Wynika to z większej prędkości aktywacji danego klawisza oraz z wyeliminowania gumowej membrany, dzięki której klawisze niemal od razu wracają na swoje miejsce. Trzeba także wspomnieć o zwiększonej wytrzymałości tego typu rozwiązań technologicznych. Klawiatury mechaniczne wykazują żywotność przycisków do nawet 70 mln aktywacji, kiedy w tym czasie klawisze w klawiaturze membranowej wytrzymują maksymalnie 10 milionów aktywacji.

Wady klawiatury mechanicznej

Trzeba także wspomnieć wady omawianego urządzenia. Jedną z nich jest z pewnością cena. Zazwyczaj najtańsza, a w miarę polecana klawiatura mechaniczna to koszt rzędu 200 do 250 złotych, ale można także kupić znacznie droższe modele. Poza tym są one jednak znacznie głośniejsze, co może przeszkadzać chociażby podczas pracy. Oczywiście istnieją już odpowiedniki z cichą klawiaturą, jednak stawka za pojedynczy produkt może przerażać przeciętnych użytkowników. Mimo wszystko wciąż jest to najlepsza opcja, szczególnie dla graczy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here