Jak zostać elektronikiem?

W dzisiejszych czasach praktycznie każdy może zostać elektronikiem, bez konieczności kończenia trudnych i czasochłonnych studiów na uczelni technicznej. Wystarczy do tego trochę chęci i samozaparcia. Majsterkowanie przy urządzeniach elektronicznych lub budowanie własnego sprzętu daje wiele satysfakcji i jest praktyczne w codziennym życiu. 

Podstawową przeszkodą powstrzymującą wielu majsterkowiczów od zbudowania własnego urządzenia jest brak wiedzy teoretycznej i praktycznej w dziedzinie elektroniki. Dzisiejsza ogólnodostępna technologia sprawia, że taki problem da się łatwo rozwiązać. Praktycznie każdy ma dostęp do Internetu. Korzystając z wyszukiwarki Google można znaleźć portale, na których zarówno po angielsku, jak i po polsku odkryjesz duże zasoby wiedzy koniecznej do rozpoczęcia przygody z elektroniką. Występuje ona w formie blogów, książek PDF czy materiałów video. Przykładowo na YouTube znajduje się wiele tak zwanych tutoriali – są to materiały, dzięki którym w przystępny sposób zrozumiesz teoretyczne zagadnienia lub na przykład zostanie Ci przedstawiony krok po kroku proces uruchomienia i korzystania z minikomputera (takiego jak Arduino czy Raspberry Pi).

Elektronika to nie tylko fizyka

Do uprawiania podstawowej elektroniki wystarczy wiedza i umiejętności dotyczące czysto elektronicznych zagadnień. Mowa przede wszystkim o zjawiskach fizycznych, które występują w tej dziedzinie – znajomość praw Kirchhoffa czy Ohma, umiejętność nazywania i rozróżniania komponentów elektronicznych oraz manualne zdolności lutowania ich przy pomocy lutownicy. Chcąc skorzystać z możliwości, jakie można uzyskać dzięki obecnej technologii, warto poznać również podstawy programowania. Programistyczne umiejętności (chociaż na podstawowym poziomie) są niezbędne do uruchamiania cyfrowych układów wykorzystywanych w elektronice.

Jakie możliwości stwarzają cyfrowe układy elektroniczne?

Cyfrowe układy elektroniczne to elementy, w których sygnały napięciowe przyjmują jedynie określoną ilość poziomów (każdy z nich ma przypisaną wartość liczbową). Jednym z najpopularniejszych przykładów są mikroprocesory lub czujniki zwracające wartość w postaci sygnału cyfrowego. Mogą występować zarówno jako samodzielne komponenty do wlutowania w gotowy układ, jak i na przykład stanowić część minikomputera. Aby po odpowiednim zamontowaniu i oprzyrządowaniu układu (według specyfikacji i zasad elektroniki) móc skorzystać z możliwości mikroprocesora, konieczne jest zaprogramowanie układu. Najczęściej wykonuje się to przy pomocy programatora oraz komputera z odpowiednim środowiskiem programistycznym oraz bibliotekami przygotowanymi do danego przyrządu. Podstaw programowania można łatwo się nauczyć korzystając z kursów i wiedzy zawartej w internecie.

Gdzie szukać wiarygodnych źródeł?

Decydując się na naukę przez Internet i korzystając z zawartych w nim materiałów, warto zwrócić uwagę na wiarygodność podawanych informacji. Rozwiązania, które działają w pojedynczych przypadkach, mogą wprowadzać czytelnika (lub, w przypadku filmów, widza) w błąd. Dlatego warto korzystać z rzetelnych źródeł wiedzy. Jednym ze świetnych źródeł praktycznej i teoretycznej wiedzy o elektronice jest blog FORBOT stworzony na potrzeby elektroników i robotyków. Na portalu znajdują się darmowe kursy stworzone przez osoby z branży. Są one podzielone na kategorie dla użytkowników dopiero zaczynających naukę oraz dla takich, którzy posiadają już szerszą wiedzę w temacie. Wiedza jest tam przekazywana zarówno w czysto teoretycznej formie, jak i w formie ćwiczeń praktycznych, dzięki którym uczeń będzie mógł z łatwością zweryfikować swoje umiejętności. Znajdziesz tam kursy z podstaw elektroniki, lutowania, podstawy korzystania z minikomputera Arduino czy Raspberry Pi. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here