USB- C i Thunderbolt 3 – co należy o nich wiedzieć?

Obecnie coraz częściej rynek wypełnia się urządzeniami, które zostały wyposażone w port USB-C. Jest to nowy standard, który zyskuje na popularności szczególnie w urządzeniach tego typu, co smartfony i ładowarki. Pojawia się on także w komputerach. Jeżeli natomiast chodzi o Thunderbolt 3, od niedawna korzysta on z nowego interfejsu, a co za tym idzie- także w nowszych wtyczek i portów. By rozwiać wszelkie niejasności i zaprowadzić porządek w swojej głowie na temat dwóch poruszonych wyżej tematów, warto zapoznać się z poniższym artykułem i posiąść cenne wskazówki.

Porty USB

Jest to o tyle dobre rozwiązanie, iż pozwala na podłączenie wielu różnych urządzeń do jednego wyłącznie z pomocą ustandaryzowanej wtyczki. Wcześniej jednak ciężko było w taki sposób dobrać do siebie sprzęt, by był on ze sobą całkowicie kompatybilny. Mimo iż miał on podobną budowę, kompletnie ze sobą nie współgrał. Tyczyło się to niegdyś również myszy i klawiatur. Dzięki USB świat elektroniki znacznie się odmienił. Standard USB pozwolił na łączenie ze sobą niemalże każdego sprzętu bez konieczności korzystania z przejściówek.

Obecnie najwięcej osób korzysta głównie ze standardu USB 2.0. Wszystko jednak ulega zmianom, dlatego wprowadzono jego nowocześniejszą wersję, mianowicie USB 3.0., który mimo wszystko nadal pasuje do wcześniejszej wersji portów. Warto również wspomnieć o popularnym micro USB, który najczęściej służy do ładowania smartfonów oraz innych mniejszych urządzeń.

Na rynku pojawią się nowa odmiana wspomnianego już wyżej łącza, a jest nią USB- C. Jest ono o tyle lepszym rozwiązaniem, że zastępuje zarówno USB 2.0., jak i micro USB. Co więcej, nie ma żadnego podłączenia tego łącza w urządzeń o starszych standardach.

Wystarczy posłużyć się odpowiednim kablem albo adapterem USB- C. Standard USB- C 1.0. jest powoli zastępowany przez standard USB- C 1.1. USB- C pasuje do komputerów oraz do smartfonów. Umożliwia on ładowanie innych urządzeń dzięki przesyłowi energii, ale także sprawny transfer danych.

USB- C i Thunderbolt 3 – co należy o nich wiedzieć?

Jak wygląda obsługa Thunderbolt 3?

Trzeba mieć na względzie, iż każde złącze USB- C różni się od siebie przepustowością oraz szybkością transferu. Mimo iż porty USB-C zapewniają znacznie większe możliwości podczas korzystania z nich, to jedna może pojawiać się pewien problem w przypadku transmisji danych z pomocą Thunderbolt 3. W tym przypadku najlepszym wyjściem będzie zaopatrzenie się w zwyczajna przejściówkę, które umożliwią podłączenie znacznie większej liczby urządzeń w jednym momencie.

Jeżeli pragnie się podłączyć dwa monitory w rozdzielczości 4K, można to wykonać z pomocą Thunderbolt 3 za pośrednictwem złącza USB- C. Thunderbolt 3 jest bowiem kompatybilny z PCIe 3.0., a także z HDMI 2.0. oraz DisplayPost 1.2. Pomocne na pewno okażą się wspomniane już wcześniej adaptery i kable.

Mimo wszystko należy mieć na uwadze, że podczas zakupu komputera z USB- C nie liczy się tylko sam fakt posiadania takiego złącza, ale również wykorzystywany przez niego interfejs. Właśnie ten ostatni ma znaczący wpływ na to, jakie urządzenia w przyszłości będzie można podłączyć do swojego sprzętu. Warto zatem rozważnie podchodzić do zakupów i kierować się wiedzą oraz własnym rozsądkiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here