Jaki dron kupić

Obecnie na rynku dostępna jest niezwykle szeroka gama niejednolitych dronów. Poszczególne modele różnią się od siebie m.in. precyzją wykonania, parametrami technicznymi, oferowanym zakresem funkcjonalności oraz ceną. Jak zatem spośród olbrzymiej ilości mocno zróżnicowanych propozycji wybrać dla siebie jedno, konkretne urządzenie, będąc jednocześnie w pełni zadowolonym z zakupu?

Potrzeby użytkownika i planowany budżet

W pierwszej kolejności należy skupić się na własnych możliwościach, potrzebach oraz oczekiwaniach, aby wiedzieć czego szukamy, jeszcze zanim szukać zaczniemy.

W tym kontekście warto przeanalizować przede wszystkim następujące czynniki:

 • Nasze doświadczenie i umiejętności – czy lepszy będzie dla nas amatorski dron za kilkaset złotych, quadro- lub hexacopter dla użytkowników średniozaawansowanych, czy też specjalistyczne urządzenie dedykowane dla profesjonalistów?
 • Przeznaczenie drona – szukamy zabawki wyłącznie do celów rozrywkowych i hobbystycznych, czy planujemy raczej zakupić sprzęt na użytek sportowy lub komercyjny?
 • Limit cenowy – czyli ile maksymalnie będziemy w stanie zapłacić za docelowe urządzenie + ewentualne akcesoria.

Markowość i dostępność części zamiennych

Kolejne bardzo istotne kryterium wyboru, od którego uzależnione są dalsze losy drona w przypadku jego awarii. Jeśli chcemy, żeby nasza przyszła zabawka posłużyła nam dłużej, niż tylko do pierwszego uszkodzenia, przede wszystkim nie powinniśmy kupować urządzenia niemarkowego. Sprzęt tego rodzaju ma bowiem to do siebie, że bardzo ciężko odnaleźć na rynku jakiekolwiek dedykowane akcesoria, czy elementy wymienne, przez co relatywnie szybko „ląduje na śmietniku”.

Oczywiście sama markowość drona nie przekłada się automatycznie na doskonałą dostępność kompatybilnych z nim części, jest to jednak niejako pierwszy istotny w tym kontekście czynnik selekcji. Drugim jest oczywiście samodzielne sprawdzenie powszechności występowania na rynku elementów wymiennych dla konkretnego modelu urządzenia. Warto przy tym zwracać uwagę w szczególności na osiągalność śmigieł, akumulatorów, silników oraz podwozia.

Na co zwrócić uwagę wybierając drona

Zaufany sprzedawca

Wybierając dron, oprócz przeanalizowania swoich potrzeb oraz poszczególnych parametrów sprzętu, należy także przyjrzeć się rzetelności samego sklepu internetowego lub stacjonarnego, w ramach którego planujemy dokonać zakupu. Polecamy upewnić się przede wszystkim, czy sprzedawca oferuje nieodpłatne oraz profesjonalne doradztwo techniczne zarówno przed, jak i po zrealizowaniu transakcji. Fachowe wsparcie ze strony odpowiednio wykwalifikowanego specjalisty może okazać się bowiem nieocenione w przypadku nie tylko drobnych problemów z obsługą naszego quadrocoptera, ale również w ramach dokonywania jego doraźnych napraw. Jednym z takich zaufanych sprzedawców jest sklep Mdron, co potwierdzają opinie klientów.

Ubezpieczenie (czynnik opcjonalny)

Czynnik ten nie jest może bezpośrednio związany z wyborem konkretnego urządzenia, ale z całą pewnością stanowi on kwestię bardzo istotną dla osób, które planują zainwestować w sprzęt większe pieniądze. Co warto wiedzieć o ubezpieczeniach dronów?

Przede wszystkim, występuje ono w dwóch, doskonale znanych ze świata motoryzacji, wariantach – OC oraz AC (AeroCasco). Co ważne posiadanie OC jest, wynikającym z polskich przepisów, wymogiem, w przypadku gdy kupujemy drona na użytek komercyjny, celem realizowania za jego pośrednictwem odpłatnych usług takich, jak np. fotografowanie obiektów z dużej wysokości (i zasadniczo polecamy zakup tego ubezpieczenia wyłącznie wówczas).

Jeśli chodzi o opcję drugą – AeroCasco – obejmuje ona standardową ochronę na wypadek uszkodzenia urządzenia, na tej samej zasadzie, jak dla wszelkich innych maszyn latających.

Wspomniane usługi zakupić można w większości firm funkcjonujących w branży ubezpieczeniowej, u niektórych producentów, a także w przedsiębiorstwach wyspecjalizowanych w udzielaniu ochrony finansowej właśnie na bezzałogowe pojazdy powietrzne.

Parametry drona

Parametry standardowe oraz warte uwagi funkcjonalności dodatkowe

Na koniec pozwoliliśmy zostawić sobie aspekt powiązany w pewien sposób z indywidualnymi, omawianymi już wcześniej czynnikami wyboru, jednak przedstawiony z nieco innej strony.

Rozważając zakup drona w kontekście swoich potrzeb i oczekiwań, warto bowiem wiedzieć, jakie konkretnie funkcjonalności owo urządzenie może oferować. Poniżej przedstawiamy zatem listę najciekawszych i najpopularniejszych zarazem opcji użytkowych współczesnych quadro-, hexa- oraz octocopterów:

 • kamerka (również z możliwością bieżącego podglądu obrazu, przy wykorzystaniu np. smartfona),
 • gimbal, czyli stabilizator obrazu do kamery drona, podwyższający jakość rejestrowanych za jej pośrednictwem nagrań,
 • zawis (statyczne zawiśnięcie w przestrzeni),
 • automatycznie wykonywany start oraz lądowanie,
 • możliwość wyregulowania czułości kontrolera,
 • Headless mode, tj. lot w trybie tzw. uniwersalnej orientacji, gdzie dron interpretuje poszczególne kierunki zawsze w odniesieniu do operatora, nie zaś do samego siebie – przechylenie drążka kontrolera np. w przód, zawsze będzie powodować oddalanie się od nas drona, niezależnie od strony, w którą zwrócony jest jego przód,
 • One Key Return – funkcja umożliwiająca automatyczny powrót do nas urządzenia.

Dodatkowo każdy dron posiada również zestaw parametrów standardowych, obejmujących przede wszystkim:

 • maksymalny zasięg kontrolera – w przypadku dronów z dużym zasięgiem, niezbędnym elementem, w który należy się wyposażyć jest kamerka transmitująca obraz z pokładu urządzenia na żywo,
 • czas lotu – dla przeciętnego, rekreacyjnego sprzętu ok. 10 minut na pojedynczy akumulator,
 • prędkość przemieszczania się – najczęściej zamyka się w przedziale 13-20 m/s.

Wybór drona

Wybór drona może stanowić niemałe wyzwanie. Wiąże się on bowiem nie tylko z koniecznością przeanalizowania dużej ilości rozmaitych czynników, związanych ze specyfiką docelowego urządzenia, ale również z przymusem zweryfikowania swoich własnych potrzeb i oczekiwań w kontekście dostępnego budżetu. Aby podjąć właściwą decyzję, nie zgubiwszy się po drodze w tym złożonym procesie, warto zatem postępować rozważnie, ostrożnie i w oparciu o fachową wiedzę specjalistów z branży.

Mamy nadzieję, że przedstawione w niniejszym artykule porady okażą się dla Państwa pomocne, przekładając się na w pełni satysfakcjonujący dla Państwa zakup.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here