Jak czyścić obiektywy aparatu?

Obiektyw to bardzo delikatna i wrażliwa część aparatu, dlatego należy się z nim obchodzić bardzo ostrożnie. Producenci zalecają czyszczenie w momencie zauważenia na obiektywie śladów palców, które z uwagi na to że są tłuste oraz mają odczyn kwasowy, mogą uszkodzić powłokę antyrefleksyjną. Pielęgnacja aparatu wymagana jest również w przypadku, kiedy na szkle pojawiają się krople deszczu lub kropelki wody morskiej, które poprzez zawarte w składzie kryształy soli mogą uszkodzić szkło. Odpowiednia pielęgnacja tej konkretnej części aparatu to jednak nie lada wyzwanie. Sprawdź jak prawidłowo wykonać czyszczenie obiektywu, aby nie dopuścić do jego uszkodzenia i zarysowania.

Niezbędne przyrządy

Do czyszczenia obiektywu służą trzy rzeczy: specjalistyczna gruszka, płyn do czyszczenia optyki oraz ściereczki. Wszystkie przybory znajdziesz tutaj: https://www.max-foto.pl/category/fotografia-akcesoria-i-srodki-czyszczace-fotograficzne  Gruszka służy do pozbywania się paprochów, jakie znajdują się na obiektywie. W tym celu należy zakupić specjalną, fotograficzną gruszkę, która pozbędzie się zanieczyszczeń z wyjątkowo dużą siłą. Można też zakupić gruszkę w aptece, należy jednak zwrócić uwagę aby była ona odpowiednio dużych rozmiarów – za mała nie poradzi sobie bowiem z pozbyciem się dużych i uciążliwych paprochów. Płyn do czyszczenia optyki to coś na czym nie warto oszczędzać. Skład tanich środków nafaszerowany jest dużą ilością chemii, która po kilku zastosowaniach może zwyczajnie zniszczyć powłokę antyrefleksyjną. Istotny jest również fakt, że dobry płyn do optyki wystarczy nawet na kilka lat, dlatego tym bardziej warto zainwestować w dobrej jakości środek. Ostatnia rzecz niezbędna w procesie tej pielęgnacji aparatu to ściereczki do czyszczenia na sucho i na mokro. Ściereczka z mikrofibry do czyszczenia na sucho poradzi sobie z odciskami palców, natomiast ta do wykorzystywania na mokro z wchłanianiem i wycieraniem płynu. Pod żadnym pozorem nie należy wykorzystywać w tym celu chusteczek higienicznych lub wątpliwej jakości niechłonnych materiałów, które mogą porysować sprzęt i dodatkowo zostawić niewielkie paproszki.

Czyszczenie obiektywu

W pierwszej kolejności należy przedmuchać obiektyw za pomocą gruszki i pozbyć się wszystkich, zalegających na obiektywie paprochów. Pominięcie tego kroku może doprowadzić do porysowania obiektywu na dalszych etapach pielęgnacji aparatu. Po pozbyciu się paprochów można przystąpić do czyszczenia obiektywu za pomocą ściereczki. Czyszczenie śliską ściereczką z mikrofibry powinno odbywać się kolistymi ruchami od wewnątrz do zewnątrz. W taki sposób wszelkie odciski palców zostaną usunięte. Trwalsze i trudniejsze zabrudzenia można potraktować płynem do optyki. Bezwzględnie należy jednak pamiętać o tym, aby nie rozpylać środka bezpośrednio na szkło. Można to zrobić za pomocą patyczka do uszu lub wacika, którym należy rozprowadzić płyn po całej powierzchni. Następnie wystarczy zetrzeć pozostałości środka wysokiej jakości chłonną ściereczką. Trudno dostępne zabrudzenia mogą zostać usunięte tylko w profesjonalnym serwisie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here