Instrumenty muzyczne – charakterystyka

0
2443

Muzyka towarzyszy nam każdego dnia. Spędzamy z nią wiele czasu, jest to doskonała forma rozrywki. Dzięki niej często możemy się zrelaksować, odpocząć, zapomnieć o codziennych problemach, odstresować się. Jednak aby powstał cały utwór muzyczny, konieczne jest połączenie kilku instrumentów muzycznych, które zsynchronizowane zagwarantują odpowiednie brzmienie. W jaki sposób możemy podzielić instrumenty? Czym charakteryzują się poszczególne grupy? Na te i na wiele innych pytań odpowiada ten artykuł.

Czym jest instrument muzyczny?

Instrument muzyczny jest pewnym przyrządem, który wytwarza dźwięk. Przeznaczony jest do wykonywania muzyki. Dźwięk wytwarzany jest za pomocą wibratora. Jego właściwości fizyczne mają ogromny wpływ zarówno na wysokość dźwięku jak i jego barwę. Co ciekawe, historia instrumentów sięga już najdawniejszych czasów człowieka. W przeszłości były one przydatne w pracy (chociażby kołatki do odstraszania dzikich zwierząt lub rogi sygnalizacyjne).

Instrumenty dęte- charakterystyka

Instrumenty dęte możemy podzielić na drewniane i blaszane. Te drugie charakteryzują się przede wszystkim tym, że źródłem dźwięku nie jest ani instrument, ani ustnik, a usta grającego. Aby dźwięk się pojawił, muzyk musi „zabzyczeć” na ustach w umiejętny sposób. Są one zbudowane z metalu.

Aby zmienić wysokość dźwięku konieczne jest naciskanie tzw. wentyli. Wyjątkiem jest oczywiście puzon, gdyż posiada zamiast wentyli, specjalny suwak. Do przykładowych instrumentów dętych blaszanych możemy zaliczyć chociażby trąbkę, róg, puzon, tubę, wbrew pozorom każdy z tych instrumentów ma odmienne brzmienie.

Jeśli chodzi o instrumenty dęte drewniane, ich wibratorem jest drewniany stroik, bądź krawędź, o którą rozpraszany jest dany strumień powietrza. Co ciekawe reszta może być wytworzona chociażby z metalu. Do instrumentów dętych drewnianych z pewnością możemy zaliczyć flet, klarnet, fagot, saksofon, obój.

Instrumenty klawiszowe- wszechstronność

Są to instrumenty muzyczne, które posiadają klawiaturę. Z reguły słysząc słowo „instrument klawiszowy” mamy na myśli te typowe, podobne do pianina, fortepianu. Jednak co ciekawe również klawesyn, czelesta, akordeon, melodyka, fisharmonia są instrumentami klawiszowymi.

Poza tym w dzisiejszych czasach poza instrumentami akustycznymi mamy także do wyboru rodzaje cyfrowe, które to mają do zaoferowania ogromną paletę brzmień i efektów. Ze względu na dużą ergonomię klawiatury, instrumenty klawiszowe aktualnie uważane są za jedne z najpotężniejszych i najbardziej wszechstronnych. Możliwe jest wykonywanie zarówno muzyki homofonicznej jak i polifonicznej. Doskonale sprawdzają się zarówno w grze solowej jak i akompaniamencie.

Instrumenty strunowe

W instrumentach strunowych źródłem dźwięku jest drgająca struna. Możemy je podzielić na smyczkowe, szarpane i uderzane. Do tych pierwszych z pewnością zaliczymy skrzypce, altówkę, wiolonczelę i kontrabas. Instrumenty muzyczne szarpane to chociażby harfa, gitara, klawesyn i lutnia. Do uderzanych należy fortepian, pianino a także cymbały. Każdy z nich ma inne, nietypowe brzmienie, które z pewnością zainteresuje niejednego słuchacza.

Instrumenty smyczkowe

Instrumenty smyczkowe należą do pewnej grupy, w której znajdziemy instrumenty strunowe. W tym przypadku jednak dźwięk wydobywa się przez wprawianie strun w ruch, za pomocą specjalnego smyczka. Co ciekawe wszystkie zbudowane są w podobny sposób, a różnią się jedynie barwą dźwięku i rozmiarem. Instrumenty smyczkowe to m.in. skrzypce, altówka, wiolonczela. Do głównych ich elementów możemy zaliczyć ślimaki, pudło rezonansowe, mostek, struny, smyczek, podstrunnica, kołki.

Praktyczne i fachowe informacje na temat instrumentów muzycznych znajdziesz tutaj:
https://ajma.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here