Dlaczego warto skorzystać z automatyki przemysłowej?

0
5419

Przemysł jest jedną z najważniejszych dziedzin gospodarki dla każdego kraju. Nie ulega wątpliwości, iż każda osoba, która zdecyduje się na rozpoczęcie działalności gospodarczej właśnie w tej branży, będzie musiała zdecydować się także na sposób funkcjonowania firmy – manualny lub zautomatyzowany. Zastanówmy się, jakie są przewagi tego drugiego.

Szybko i wysoka produktywność

Przemysł to zazwyczaj wytwarzanie produktów końcowych z podstawowych surowców. Jego celem jest dostarczenie jak największej ilości produktów w jak najkrótszym czasie, co przekłada się na większy przychód dla całego przedsiębiorstwa. Z tego powodu niezwykle istotne jest, aby każdy proces produkcyjny odbywał się płynnie i szybko, czyli aby odznaczał się wysoką produktywnością.

Kiedy porównujemy manualne oraz automatyczne procesy produkcyjne, od razu dostrzec możemy wyraźną różnicę w tych dwóch, istotnych cechach. Produkcja ręczna, która wymaga zaangażowania i skupienia od każdego pracownika, a jednocześnie jest uzależniona od jego formy i umiejętności, zawsze jest wolniejsza niż automatyczna. Efektem jest mniejsza ilość ostatecznego produktu. Przekłada się na to konieczność narzucenia wyższej ceny za pojedynczą sztukę w celu uzyskania takiego samego przychodu jak podczas produkcji automatycznej.

Mniejsza ilość odpadów i błędów

Dobrze zoptymalizowane urządzenia można połączyć w całe linie produkcyjne, które pozwalają na automatyczne podawanie od jednej do drugiej maszyny poszczególnych produktów. Dzięki taśmociągom i podajnikom cały proces jest nie tylko szybkie, ale po zautomatyzowaniu eliminuje także ludzkie błędy. W ten sposób uzyskiwane produkty odznaczają się często wyższą jakością, identycznością, a przede wszystkim – mniejszą ilością odpadów. Wzrasta wydajność, a maksymalne wykorzystanie surowców i minimalizacja odpadów to kolejna redukcja kosztów dla przedsiębiorstwa.

Wygoda obsługi i mniejsze zużycie maszyn

Sterowanie za pomocą jednej konsoli wszystkimi urządzeniami czy jednoczesny podgląd na każdy element systemu to niezwykła wygoda dla właściciela przedsiębiorstwa lub osoby, która kieruje nim na co dzień. Jednocześnie taka wygoda pozwala na prowadzenie ciągłych procesów, w wielu przedsiębiorstwach nieustających ani w dzień, ani w nocy. Brak naprzemiennych rozruchów i zatrzymań, które zawsze przekładają się na pewne przeciążenia układów, to nie tylko przyspieszenie procesu, ale przede wszystkim redukcja kosztów serwisowych. Urządzenia, które nie są poddawane przeciążeniom, są bowiem mniej awaryjne.

Automatyzacja droga do sukcesu

Te trzy główne argumenty wystarczają, aby udowodnić słuszność automatyzacji przedsiębiorstw. W tym celu jednak niezbędna jest instalacja specjalistycznych systemów, które pozwalają na transport, podawania i sterowanie poszczególnych elementów i surowców.

Szeroki asortyment służący automatyzacji znaleźć można w sklepie Hazbi, oferującym między innymi enkodery, złącza, czujniki czy elementy sterujące, które sprawdzą się w każdej gałęzi przemysłu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here