HDR w grach – czy to faktycznie istotne?

Gracze mogą cieszyć się kolejną nowością na rynku i zacząć korzystać z konsoli do gier, które umożliwiają odtwarzanie obrazu w wysokiej rozdzielczości aż 4K. Oczywiście to bardzo ważna wiadomość, niemniej jednak czasem może ona zaślepić użytkowników, którzy powinni bardziej skłonić głowę w kierunku zakupu sprzętu obsługującego tryb HDR.

Ma on spory wpływ na prowadzoną rozgrywkę, ponieważ dostarcza silnych wrażeń dzięki znacznie lepszej rozdzielczości i ilości pikseli pojawiających się na ekranie. Obraz 4K umożliwiają dwie konsole na rynku. Jest to XBox One S, który umożliwia odtwarzanie multimediów we wspomnianej wyżej rozdzielczości, a także PlayStation 4 Pro uruchamiające w niej gry.

Konsole z 4K

Dzięki konsoli PlayStation 4 Pro można liczyć na najwyższą jakość o rozdzielczości 4K. Wyraźnie widać różnicę między obrazem we wspomnianej rozdzielczości, a Full HD. Konsola ta nie posiada jednak wbudowanej wystarczającej mocy obliczeniowej, która umożliwiałaby wyświetlanie gry w trybie natywnym 4K. Czasem również sam grac zostaje postawiony przed koniecznością wyboru między lepszą grafiką a większą płynnością samego obrazu. Wyraża się ją w klatkach na sekundę.

Tryb HDR – co to?

W telewizorach oferujących 4K bardzo często znajduje się również tryb HDR. Umożliwia on uzyskanie obrazu o większym zakresie jasności, czyli luminacji. Jest to wartość definiująca stosunek jasności między najciemniejszym i najjaśniejszym punktem, które wyświetlają się jednocześnie na ekranie. Co więcej, luminacja umożliwia wyświetlanie znacznie większego zakresu odcieni szarości.

HDR w grach – czy to faktycznie istotne?

W telewizorach wyposażonych w tryb HDR można także osiągnąć znacznie większy kontrast. Mimo iż tryb ten nie ma powiązania z telewizorami 4K, zazwyczaj właśnie w nich występuje. Co do telewizorów Full HD, raczej stanowi w nich rzadkość. Są jednak dostępne produkty video w HDR, których nie można odtworzyć w rozdzielczości 4K.

Telewizor do gier z trybem HDR

Jeżeli pragnie się korzystać z takiego telewizora do grania, nie wystarczy sam telewizor. Należy jeszcze nabyć źródło sygnału, czyli w tym przypadku konsolę, a także same gry właśnie w tym trybie, bądź napisane z myślą o wsparciu tej opcji. Jeżeli pragnie się uzyskać materiały video w tym standardzie, warto poszukać ich na serwisie Netflix, a także na płytach Blu-ray. Oczywiście wyświetlanie gry z obrazem o wyższym kontraście to indywidualna decyzja twórców.

Wnioski

Wnioski nasuwają się same. Przede wszystkim warto mieć na uwadze, iż rozdzielczość 4K w grach oczywiście poprawia jakość grafiki, która jest następnie generowana przez wybraną konsolę do gier. Trzeba jednak mieć na względzie, iż ta poprawa nie jest na tyle duża, by można było zdecydowanie zobaczyć różnicę.

Jeśli natomiast jest się na etapie zakupu odpowiedniego telewizora do gier, warto pomyśleć o tym, który oferuje nie tylko wspomnianą już rozdzielczość 4K, ale także tryb HDR. Tryb ten poprawia jakość grafiki i potrafi dostarczyć wysoce zadowalających efektów. Trzeba jednak pamiętać o tym, że do uzyskania najlepszych rezultatów konieczne jest także korzystanie z materiałów w trybie HDR.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here