Dyski mSSD, czyli Mobile Solid State Drive – czym są, do czego służą i jaki kupi? Przegląd

mSSD stanowi technologię, w której wykorzystuje się półprzewodnikowe dyski o niezwykle dużej prędkości działania, a także zawartej w mobilnej formie. Obecnie na rynku pojawia się coraz więcej dysków ze sporą pojemnością, jednocześnie cena za nie maleje.

Dlatego właśnie kierując się wyborem dysku mobilnego warto zastanowić się zarówno nad modelami o relatywnie niskiej cenie, jednak oferujących sporą pojemność, bądź przemyśleć kwestię wyboru dysków mSSD z dużą prędkością uzyskiwana podczas transferu danych, a także uwzględniających ich bezpieczeństwo. Biorąc pod uwagę szybki rozwój rynku mobilnych możliwości przechowywania danych, warto zastanowić się, co w takim razie jest najważniejsze podczas wyboru takiego urządzenia na własne potrzeby.

Czym się kierować podczas wyboru dysku przenośnego?

Jeżeli pragnie się zakupić najlepszy dysk w dosyć niskiej cenie, warto na pewno pomyśleć o modelach wykonanych zgodnie z technologią HDD. Są one wyposażone w interfejs USB 3.0., bądź Thunderbolt 3. Mimo wszystko są to nadal urządzenia, które nie gwarantują wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Ten rodzaj dysków twardych ma jeszcze jedną wadę, mianowicie jego konstrukcję. Mechanika siada tutaj dosyć często i nie można liczyć na szybką prędkość odczytu danych. Jest to jedna z różnic, która skłania konsumentów do zakupu dysku SSD, ponieważ w porównaniu z HDD nie naraża się na uszkodzenia mechaniczne, dzięki czemu działa znacznie sprawniej i szybciej.

Wciąż jednak parametry są jednym z czynników wpływających na cenę. Im lepszy model, tym więcej należy za niego zapłacić.

Dyski twarde warte polecenia

Jednym ze szczególnie polecanych dysków przenośnych jest z pewnością SSD Portable T3 1 Tb firmy Samsung. Sama firma stanowi wizytówkę dobrego sprzętu, dlatego już chociażby tym faktem warto nieco się pokierować. Dysk ten wyróżnia spora pojemność i szybka prędkość transferu. Co więcej, wszystko mieści się w bardzo niewielkiej obudowie. Jeżeli natomiast chodzi o sam transfer danych, jego wartość w tym przypadku wynosi 450MB/s.

Dyski mSSD, czyli Mobile Solid State Drive – czym są, do czego służą i jaki kupi? Przegląd

Ważną informację stanowi fakt, iż jest to urządzenie kompatybilne z systemem Windows, Android oraz Mac. Cena takiego dysku to jednak dosyć wysoka stawka, ponieważ sięga kwoty 1700 złotych.

Marka ADATA jest następną propozycją firmy zajmującej się produkcją przenośnych dysków twardych. W tym momencie najlepszym przykładem będzie dysk o pojemności 256GB, którego nazwa brzmi SV620H. Urządzenie to zapewnia transfer z prędkością 440MB/s. Duża pojemność i prędkość brzmi niezwykle atrakcyjnie, tym bardziej że cena takiego sprzętu to jedyne 360 złotych.

Istnieje jeszcze kilka innych propozycji. Jedną z nich stanowi Sandisk Extreme 500 Portable SSD z ofertą 480 GB pojemności i prędkością na poziomie 425MB/s. Jego cena to około 700 złotych. Warto również przemyśleć kwestie dysków firmy LaCie, które oprócz niskiej ceny zapewniają wysoką wydajność a także niepowtarzalne wzornictwo. Nowoczesny i oryginalny design przykuwa uwagę i sprawia, że taki model pragnie się mieć na własność.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here