Routery z funkcją media server – co powinniśmy o nich wiedzieć?

Jeszcze jakiś czas temu router kojarzył się wyłącznie z możliwością kreowania dostępu do sieci internetowej innym urządzeniom. Coraz częściej spotyka się jednak modele, których funkcjonalność jest poszerzana i dopasowywana niemalże do osobistych potrzeb ich użytkowników.

Obecnie można je wykorzystać również jako sprzęt wyposażony w funkcję kontroli rodzicielskiej, ale także jako urządzenie służące do przesyłu danych, czy multimediów. Można zatem z pomocą takiego routera wyświetlić film na telewizorze dzięki powstałemu połączeniu sieciowemu. Obecnie można korzystać z dwóch wersji dysku sieciowego, mianowicie NAS lub media server. Ta druga opcja wbudowana w router umożliwia odtwarzanie multimediów po podłączeniu pendrive do sprzętu sieciowego.

Czym jest funkcja media server?

Jest to usługa, która umożliwia strumieniowanie multimediów, czyli zdjęć albo muzyki oraz filmów z routera wyposażonego właśnie w media server do takich urządzeń, jak telewizor, tablet, a może nawet głośniki WiFi. Wystarczy posiadać dostęp do swojej lokalnej sieci domowej, w obrębie której omawiana funkcja będzie mogła działać.

Jeżeli pragnie się udostępnić wspomnianą już funkcję media server, konieczne jest podłączenie zewnętrznego dysku lub pendrive do routera. Kiedy wepnie się to urządzenie w odpowiedni port, można rozpocząć przesyłanie danych do wybranego odtwarzacza. Pliki te nie są jednak kopiowane, ale jedynie strumieniowane. Jak więc widać, nie jest to bardzo skomplikowane.

Podłączenie zwykłego pendrive z muzyką będzie skutkowało jej uruchomieniem na telewizorze lub tablecie. Jeżeli natomiast pragnie się bezpiecznie korzystać z takiej możliwości, można liczyć w tej kwestii na zainstalowane już w urządzeniu specjalne filtry, których celem jest ochrono zarówno sieci, jak i podłączonych urządzeń. Nie trzeba więc martwić się o swoje dane.

Routery z media server

na rynku dostępnych jest coraz więcej modeli routerów umożliwiających korzystanie z wymienionej funkcji. Jednym z najbardziej popularnych jest AVM FRITZ!Box 4040. Ułatwia on również zarządzanie swoimi plikami z poziomu aplikacji zainstalowanej na smartfonie.

Routery z funkcją media server – co powinniśmy o nich wiedzieć?

Można także pokusić się o skorzystanie z tańszej alternatywy tego routera i zainwestować w router TP-Link TL- WR1043ND o wartości około 200 złotych. Dzięki niemu bez problemu rozpocznie się strumieniowanie plików na telewizor, smartfon oraz tablet. Warto również przemyśleć alternatywy w postaci routerów oferowanych przez takich producentów, jak Cisco, Edimax oraz Netgear.

Jaki router wybrać – z funkcją NAS, czy z funkcją media server?

Jest to pytanie dosyć ogólnikowe, na które najlepiej powinien odpowiedzieć sobie samodzielnie każdy użytkownik. W zależności od osobistych preferencji, oczekiwań i potrzeb niekiedy wystarczy pozostać przy NAS. Jeśli natomiast lubi się technologiczne nowinki i podążanie za duchem nowości, warto pomyśleć o media server. Do strumieniowania z poziomu swojego domu może okazać się najlepszy media server. W przypadku osób pragnących mieć dostęp do swoich urządzeń z każdego możliwego na świecie miejsca, najlepiej będzie postawić na rozwiązanie NAS.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here