Czy warto na etapie planowania domku pomyśleć o fotowoltaice

Budowa domku jednorodzinnego to marzenie wielu z nas. Wiąże się z taką inwestycją bardzo wiele istotnych decyzji. Obecnie do jednych z ważniejszych zaliczane jest to, czy na etapie planowania budowy, warto wziąć pod uwagę budowę instalacji fotowoltaicznej?

Dlaczego warto pomyśleć wcześniej o budowie instalacji fotowoltaicznej?

Instalacje fotowoltaiczne mają swoją specyfikę, którą dobrze jest wziąć pod uwagę, kiedy rozważamy jej budowę. Jeśli zrobimy to na etapie planowania inwestycji budowlanej, wówczas mamy pewność, że realizacja budowy jakiejkolwiek instalacji, będzie wiązała się z mniejszymi kosztami.

Nawet jeżeli obecnie nie planujemy budowy instalacji fotowoltaicznej, to nie wykluczone, że za jakiś czas będziemy mogli pokusić się o jej zrealizowanie.

Jakie czynniki mają decydujący wpływ na wydajność instalacji?

Koszty budowy instalacji wiążą się bezpośrednio z tym, jak będzie ona w danych warunkach wydajna. Związane jest to również z tym jakie zapotrzebowanie na energię elektryczną wykaże nasze gospodarstwo domowe.

Instalacje fotowoltaiczne działają najlepiej, kiedy nie są zacienione, stromizna dachu jest optymalna, jego powierzchnia wystarczająca, a sam dach ustawiony w takim kierunku, w którym najwięcej światła pada na dach w ciągu dnia. Dane te mogą się zmieniać, w zależności od tego, gdzie dom zechcemy zbudować.

Małe domy z małym dachem, a jednocześnie ze sporym zużyciem energii, mogą już na wstępie wykazać się zwiększonymi kosztami inwestycji, ponieważ instalacje fotowoltaiczne na nich muszą być z reguły wykonywane z ogniw monokrystalicznych, które są najbardziej wydajne, ale i najdroższe.

Czy faktycznie instalacje fotowoltaiczne się opłacają?

Instalacja fotowoltaiczna w większości przypadków zwraca się w terminie 10-12 lat. Czas efektywnej pracy takiej instalacji to około 25 lat. Mamy więc ok. 15 lat darmowej pracy instalacji. Zakładając, że przez 10 lat, instalacja zarobi na wymianę na nową, mamy ok. 5 lat pracy za darmo.

Obecnie 5 lat darmowej pracy, jest to już dość spory zysk, ale należy pamiętać, że z czasem cena energii elektrycznej raczej będzie rosła, co przyspieszy zwrot inwestycji i spowoduje, że większy zysk wygeneruje. Są to dane co prawda niepewne w stu procentach, ale bardzo prawdopodobne.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here