Czujka PIR oraz inne detektory ruchu – poradnik dla planujących zakup

0
1175

Dostępne w sklepach czujniki ruchu tworzą rozbudowaną kategorię produktów. Wybór konkretnego modelu czujnika zależy w dużym stopniu od zamierzonego sposobu jego użycia. Po wykryciu ruchu czujnik może wywołać konkretną akcję – uruchomić system wentylacyjny, włączyć oświetlenie, bądź uruchomić system alarmowy. Poniżej dokonujemy krótkiego przeglądu dostępnych czujników ruchu. Osoby niezorientowane w temacie dowiedzą się: jakie rodzaje czujników znajdziesz, na jakiej zasadzie działają oraz jak dobrać czujnik ruchu dedykowany do twoich potrzeb.

Podział i dostępne rodzaje czujników ruchu

Czujniki ruchu można podzielić na cztery główne kategorie. Są to: czujniki PIR, mikrofalowe oraz dualne.

Pierwsze z nich – czujniki PIR – cieszą się obecnie największą popularnością. Są to czujniki podczerwieni, wykrywające najmniejsze zmiany w temperaturze otoczenia. Mogą zostać uruchomione na skutek wejścia osoby do danego otoczenia. Czujka PIR najlepiej sprawdza się w tych miejscach, gdzie panuje stosunkowo duża różnica temperatur. Na przykład – pod zadaszeniem domu, przy garażu, przy klatce schodowej. Gorzej wypada latem, gdy temperatura powietrza jest bliższa temperaturze organizmu człowieka.

Czujniki mikrofalowe, zwane też radarowymi, emitują mikrofale elektromagnetyczne o precyzyjnie dobranej częstotliwości. Odbijają się one od otoczenia i wracają do czujnika. Po odbiciu od obiektu będącego w ruchu, fala ulega niewielkiemu zniekształceniu, co odczytuje detektor. W rezultacie może nastąpić wybrana akcja: uruchomienie światła lub załączenie wentylacji.

Czujniki mikrofalowe odbierają także promieniowanie przenikające przez drzwi o cienkich skrzydłach lub ściany gipsowo-kartonowe. Niestety, w niektórych sytuacjach może to okazać się ich wadą. Mogą przykładowo niepotrzebne załączać światło, interpretując ruch osób na korytarzu jako zamiar wejścia do łazienki. Ponadto, ich wysoka czułość może niepotrzebnie reagować na owady.

Ostatni rodzaj czujników o jakich opowiemy – czyli czujniki dualne – wykorzystują mechanizmy detekcji obu poprzednich czujników. Do wywołania akcji, potrzebna jest detekcja zarówno w podczerwieni jak i za pomocą mikrofal. Jeśli wykrycie ruchu w jednym rodzaju czujnika nie zostanie potwierdzone przez drugi, jest ono ignorowane. Z tego powodu, czujniki dualne wykazują największą przydatność, ograniczając ilość niepotrzebnych i fałszywych załączeń.

Najważniejsze zasady w doborze czujnika ruchu

Przystępując do wyboru czujnika ruchu, warto określić kilka najważniejszych spraw. Przede wszystkim – w jakim obszarze będzie działać dane urządzenie. Czy wykrywanie ruchu lub obecności ma obejmować cały obszar, czy tylko jego określone przedziały? Jakie są najczęściej wybierane szlaki komunikacyjne oraz kierunek ruchu?

Warto także ustalić na jakie zakłócenia detekcji może być narażony czujnik, a także potencjalne szkodliwe czynniki, mogące na niego oddziaływać. Będą to przede wszystkim: niskie i wysokie temperatury, pył, promienie słoneczne oraz uszkodzenia mechaniczne. Także wilgoć i opady atmosferyczne stanowią potencjalne zagrożenie dla czujników ruchu. Warto wziąć pod uwagę te wymagania w trakcie zakupu i upewnić się jaki poziom szczelności gwarantuje obudowa interesującego cię czujnika.

Na koniec warto wspomnieć, że niektóre czujniki ruchu mogą mieć możliwość wzajemnego komunikowania się. Jest to duże ułatwienie w przypadku czujników obsługujących ten sam obszar – na przykład zamontowanych w tym samym pomieszczeniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here