Telewizor do grania – czy faktycznie potrzeba 4K?

Użytkownicy telewizorów maja coraz bardziej rozbudowane możliwości zakupu i wyboru swojego ulubionego modelu. Wszystkie z powodu wzrostu liczby telewizorów z niższej i średniej półki wyposażonych w rozdzielczość 4K. Taka oferta kusi szczególnie graczy. Warto jednak mieć na względzie również pozostałe parametry urządzeń, ponieważ w niektórych przypadkach mogą mieć większe znaczenie, niż sama rozdzielczość.

Czym jest rozdzielczość 4K?

Wspomniana rozdzielczość zyskała już miano UHD. Jest to nazwa telewizorów z ekranami panoramicznymi w proporcji 16:9, które wyświetlają 3840x2160p. Jest to aż cztery razy więcej, niż w pozostałych telewizorach Full HD. Jeszcze do niedawna taki parametr wskazywał wyłącznie na sprzęt z najwyższej półki. Dzisiaj po taką jakość może sięgnąć każdy.

Kiedy warto pomyśleć o konsoli do gier i telewizorze 4K?

Wszystko zależy przede wszystkim od tego, na jakim urządzenie mają być uruchamiane gry. Jeżeli korzysta się z konsoli poprzedniej generacji, wtedy telewizor może okazać się zbędny. Tyczy się to także osób, które korzystają z takich modeli konsol, jak Xbox One, PlayStation 4 oraz PlayStation 4 Slim.

Generowany przez nie obraz nie wynosi więcej, jak 1080p, stąd zakup telewizora o rozdzielczości znacznie większej nie przyniesie pożądanych efektów wizualnych. Oczywiście istnieje szansa, iż takie telewizory poprawią jakość, jednak zmiany będą mało zauważalne, nie warte wydania kolejnych kwot na TV.

Telewizor do grania – czy faktycznie potrzeba 4K?

Znacznie inaczej wygląda sytuacja konsoli Playstation Pro. W jej przypadku generowany obraz jest wyraźne poprawiony przez telewizory 4K. Grafika zadowala zatem swoich odbiorców i miłośników gier.

Korzystanie z gier 4K na komputerze

W tym przypadku wszystko zależy od mocy obliczeniowej komputera. Jeżeli posiada on bowiem moc na wystarczającym poziomie, wtedy istnieje szansa, iż gry 4K rzeczywiście wiernie oddadzą promowaną wartość rozdzielczości. Trzeba jednak posiadać PC z silnym procesorem oraz sporą pamięcią RAM, a także z bardzo wydajną kartą graficzną. Wszystkie te podzespoły muszą mieć możliwość renderowania gier we wspomnianej już wyżej rozdzielczości.

Częściej jednak lepiej będzie zrezygnować z telewizora 4K, który miałby wspomóc działanie komputera PC. Trafniejszą opcją jest odtworzenie gry w rozdzielczości Full HD przy zachowaniu wskazanej jakości, aniżeli uruchamianie gry 4K na sprzęcie nie posiadającym takiej możliwości. Zanim również dokona się zakupu warto sprawdzić, czy nie zachodzi potrzeba wymiany dodatkowych podzespołów w komputerze na rzecz gier.

Tryb HDR, a input lag

Gracze mogą czerpać więcej przyjemności z gier, które wyświetlane są przez urządzenia z dodatkowym wsparciem w postaci trybu HDR. Jest on jednak dosyć często elementem wyposażenia tylko telewizorów 4K. W TV Full HD występuje on bardzo rzadko. Jeśli natomiast chodzi o ten drugi parametr, warto wybierać modele telewizorów, które oferują jak najmniejszy input lag. Dzięki temu opóźnienie między generowanym obrazem, a momentem jego wyświetleniem będą minimalne, co wpłynie korzystnie na jakość gry.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here