Jaka jest optymalna i krytyczna temperatura komputera?

Każdy komputer posiada na stałym wyposażeniu pewne czujniki ciepła. Dzięki nim można nieustanne dokonywać pomiaru temperatury, którą osiągają wszystkie podzespoły w urządzeniu. Być może wydaje się to nie do końca istotne, jest to jednak błędne stwierdzenie. Tak naprawdę głośna praca komputera może przeszkadzać w zwykłych czynnościach, natomiast przegrzanie z pewnością doprowadzi do kosztownych uszkodzeń.

Skutki przegrzania komputera

Wysokie wskazania czujników mają spory wpływ na wszystkie podzespoły znajdujące się w komputerze. Im bowiem osiągają one wyższą temperaturę, tym mniejszą żywotnością będą się wyróżniać. Oczywiście nie jest to powód do obaw wymagający gwałtownych reakcji i działania. Zazwyczaj karta graficzna i procesor mimo wszystko służą użytkownikom przez kilka lat. Świadomość potrzeby utrzymania wskaźników na niskim poziomie jest mimo wszystko pożądana.

Zbyt wysokie temperatury mogą także powodować pewne zawieszanie się komputera, bądź spore spowolnienie jego pracy. Odpowiedzialne za to jest tzw. thermal throttling. Polega to na uruchomieniu mechanizmu zabezpieczającego w sytuacji powstania bardzo wysokich i niebezpiecznych dla dalszego funkcjonowania sprzętu temperatur. Następuje zatem szybkie obniżenie taktowania, które zmniejsza temperaturę do optymalnej. Jest to jeden z powodów powolnej reakcji komputera, kiedy wydaje już naprawdę spory szum.

Czasem dochodzi do sytuacji, kiedy komputer przegrzewa się i zostaje automatycznie wyłączony. Jest to dosyć skrajny przypadek, który może zakończyć się nawet uszkodzeniem niektórych podzespołów.

Pomiar temperatury

Jak już wiadomo, podzespoły są zazwyczaj wyposażane w czujniki ciepła. Aby poznać obecne pomiary, wystarczy zainstalować odpowiednią aplikację, która pozwala na monitoring w czasie rzeczywistym. Znajdą się tam obecne taktowania, napięcia, a także zużycie. Najczęściej stosuje się takie oprogramowanie, jak HWMonitor, Core Temp, czy MSI Afterburner.

Jakie wartości są krytyczne, a jakie optymalne?

Informacje na temat wartości optymalnych i krytycznych są najczęściej zawarte w kartach produktów lub bezpośrednio u producentów, także na ich stronach internetowych. Wystarczy zatem poświęcić chwilę na poszukiwania w Internecie, by znaleźć interesujące nas wiadomości. Trzeba jednak mieć na względzie, iż każdy pojedynczy model będzie różnił się od siebie parametrami. Być może te różnice nie są wielkie, są jednak zauważalne.

Jaka jest optymalna i krytyczna temperatura komputera?

Można jednak posłużyć się pewnym zakresem, który jest uniwersalny dla każdego podzespołu. Górna granica obciążenia dla procesorów wynosi 80-85 stopni C. W przypadku kart graficznych granica ta sięga 90 stopni C. Z kolei dyski twarde nie wytrzymają więcej, jak 50- 55 stopni C.

Jak obniżyć wysoką temperaturę?

Na samym początku warto sprawdzić czystość wentylatorów oraz wylotu powietrza w komputerze. Jeżeli ciepłe powietrze nie ma ujścia, urządzenie będzie się przegrzewać. W tym celu wystarczy raz na dwa miesiące rozkręcić obudowę i z pomocą pędzelka dokładnie wyczyścić. Można również skorzystać z nieco droższej opcji, mianowicie coolera, czyli dodatkowego systemu chłodzenia. Jego cena mieści się do 100 złotych, a wyraźne poprawie chłodzenie całego komputera.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here