Co musisz wiedzieć o rozmiarach płyt głównych?

Tylko osoby, które posiadają w tym zakresie sporą wiedzę, są w stanie samodzielnie poskładać komputer, by wszystko w nim współgrało i działało prawidłowo. Znajomość poszczególnych podzespołów oraz ich kompatybilności z pozostałymi jest zatem bardzo ważnym czynnikiem. Jak się bowiem okazuje, również same płyty główne nie są produkowane w wymiarach standardowych i uniwersalnych.

Płyta główna – czym jest?

Jest to niezwykle istotny element całej układanki. Stanowi on pewnego rodzaju bazę całości. Do niego bowiem podłącza się pozostałe podzespoły, on stanowi spoiwo ich wszystkich. Tutaj także znajdzie się gniazdko procesora, czy wtyczki do karty pamięci. Również do tego elementu podłącza się zasilacz całego komputera.

Co więcej, właśnie płyta główna jest odpowiedzialna za możliwość podłączenia do laptopa USB albo słuchawek. Jak zatem jasno widać, jest to sprzęt odpowiedzialny za niemal wszystkie elementy w komputerze oraz ich odpowiednie funkcjonowanie.

Płyty główne w komputerach prywatnych

Jednym z najpopularniejszych modeli płyt głównych jest Standard ATX. Stworzono go w 1995 roku, a patent do niego jest własnością firmy Intel. Dzięki precyzyjności jego ułożenia nie ma żadnego problemu z podłączeniem innych kompatybilnych urządzeń. Warto wspomnieć, że umożliwia instalację siedmiu kart z rozszerzeniem. Karta ta stała się podstawą do stworzenia także micro- ATX, czyli mniejszego odpowiednika opisywanej wyżej karty.

Innym ciekawym formatem płyty jest ITX, który swoją karierę zapoczątkował w roku 2001 dzięki firmie VIA Technologies. Są to jeszcze mniejsze płyty, niż wymienione wyżej. Najpierw stanowiły jedynie podstawę komputerów o mniejszych rozmiarach. Dotąd jednak wykorzystuje się je w urządzeniach o niewielkim formacie.

Zależność między obudową, a płytą główną

Zanim rozpocznie się składanie własnego komputera, należy przede wszystkim upewnić się, że płyta główna będzie pasowała do obudowy. Jest to niezwykle ważne, ponieważ od tego zależy również możliwość podłączenia pozostałych podzespołów w jedną spójną i dobrze prezentującą się całość.

Co musisz wiedzieć o rozmiarach płyt głównych?

By cały ten proces ułatwić, producenci postarali się o możliwość stworzenia takich obudów, które są kompatybilne z kilkoma różnymi wariantami płyt głównych. Dzięki temu istnieje większe prawdopodobieństwo trafienia na odpowiednią. Poza wymienioną kwestią nie ma konkretnych wymogów co do wyboru ulubionej płyty. Wszystko zależy od osobistych oczekiwań i od intensywności korzystania z komputera. Im są to jednak większe modele, tym wyższej ceny można się za nie spodziewać.

Istotną wskazówką podczas dokonywania wyboru może się także okazać przeznaczenie powstającego komputera. Jeżeli jest się maniakiem gier komputerowych i pragnie się korzystać ze sprzętu właśnie w takim celu, najlepiej będzie zainwestować w płytę główną o lepszych parametrach. Jeśli natomiast urządzenie służy wyłącznie do przeglądania internetu oraz edytorów tekstu, wtedy wysoka moc obliczeniowa nie jest konieczna. Warto również pamiętać o tym, że droższa płyta główna nie ogranicza użytkownika w kwestii instalacji kolejnych podzespołów ze względu na większą liczbę kart rozszerzeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here