Jak poprawić jakość dźwięku w nagraniach wideo?

0
Jak poprawić jakość dźwięku w nagraniach wideo

Dzięki większej dostępności kamer nagrywanie materiałów wideo stało się czynnością dostępną dla szerokiego grona osób. Dziś praktycznie każdy, kto dysponuje nowoczesnym smartfonem, może nagrywać krótkie lub nieco dłuższe filmiki w niezłej rozdzielczości obrazu. Oczywiście do uzyskania lepszej jakości materiału wideo potrzebny jest sprzęt wyższej klasy, profesjonalna kamera cyfrowa lub lustrzanka. By popracować nad jakością dźwięku, do urządzeń tego typu dokupuje się dodatkowe akcesoria, takie jak mikrofony Rode. Jest to profesjonalny sprzęt do rejestracji dźwięku wolnego od szumu i niepożądanych hałasów otoczenia.

Dlaczego warto sięgnąć po dodatkowy mikrofon?

Poza lepszą jakością nagranego dźwięku, sięgając po dodatkowy mikrofon instalowany bezpośrednio na kamerze lub lustrzance, redukujemy różne rodzaje szumów pochodzących z otoczenia. To bardzo ważne, zwłaszcza wówczas, gdy nagrywamy na świeżym powietrzu, przy wietrznej pogodzie. Bez instalacji zewnętrznego mikrofonu zabezpieczonego specjalną osłoną redukującą szumu wiatru, odtwarzanie zarejestrowanego materiału wideo z fonią może być niezwykle nieprzyjemne i męczące dla odbiorcy. Ciągłe szumy nie tylko utrudnią zrozumienie tego, co mówi autor nagrania lub osoby, które nagrywa, ale zwyczajnie w ogóle zniechęcą do oglądania takiego materiału. Wybierając oryginalne mikrofony Rode, mamy pewność, że sprostają one typowym wyzwaniom, z jakimi może mierzyć się osoba rejestrująca materiały wideo pod przysłowiową chmurką. Poza tym, dobrej jakości mikrofon Rode, to także gwarancja nagrania lepszego, lepiej słyszalnego – wyraźniejszego audio, co jest piętą achillesową wielu amatorskich materiałów wideo.

Jaki rodzaj mikrofonu kupić?

W sprzedaży znajdziemy wiele rodzajów mikrofonów charakteryzujących się nieco innymi parametrami pracy, o różnym przeznaczeniu. Najpopularniejszy ich podział bazuje na sposobie przetwarzania energii. W tym sensie możemy mówić o najpopularniejszych dziś mikrofonach pojemnościowych, dynamicznych i wstęgowych. Wśród tych pierwszych znajdziemy wiele modeli wspomnianych już wcześniej mikrofonów Rode, które stosuje się w celu poprawy jakości nagrań audio w kamerach cyfrowych i lustrzankach. Podczas występów scenicznych zwykle wykorzystuje się mikrofony dynamiczne, a przy rejestrowaniu instrumentów, mikrofony wstęgowe.

Jeśli zależy Ci na redukcji szumów otoczenia i poprawie jakości dźwięku w nagrywanych przez siebie materiałach wideo, podstawowe mikrofony Rode typu pojemnościowego kupisz za cenę nie wyższą niż 100-200 złotych. Za lepszej klasy sprzęt zapłacisz już nieco więcej.

Artykuł powstał we współpracy z https://www.bemixmedia.pl/mikrofony-rode-cat-270

Laptopy powystawowe – jakie mają zalety i dla kogo jest to dobre rozwiązanie

0
Laptopy powystawowe – jakie mają zalety i dla kogo jest to dobre rozwiązanie

Przed zakupem nowego sprzętu komputerowego, czy to do domu, do firmy, czy do pracowni zastanawiamy się na jaki model, parametry, a także rodzaj laptopa postawić. Opcje techniczne to oczywiście najistotniejsza kwestia. Jednak po wyborze odpowiednich parametrów przychodzi czas na cenę jaką trzeba za nie zapłacić.

Laptopy powystawowe – dobra jakość w niższej cenie

Kwota, którą trzeba wydać jest największą zaletą tego typu laptopów. W tym przypadku za praktycznie nieużywane sprzęty można zapłacić znacznie mniej, niż za tej samej klasy komputer oznaczony jako nowy. Niektórzy błędnie sądzą, że laptopy powystawowe były przez cały swój okres stania na ekspozycji używane przez potencjalnych kupujących. Prawda jest taka, że takie komputery są co prawda włączone i ich dysk pracuje, ale nie można na nich w normalny sposób pracować. Wszystkie aplikacje poza pulpitem są zablokowane. Nie mają one również dostępu do internetu. W efekcie kupujący mają możliwość wyłącznie sprawdzenia jak działa klawiatura oraz touchpad. Nie ma również obaw przez zainfekowaniem wirusami laptopa dzięki wspomnianemu braku dostępu do sieci. Laptopy powystawowe maja za to wgrane już oprogramowanie. Będzie to zaletą dla tych, którzy chcą przynieść komputer do domu i po prostu zacząć go używać. Minusami takiego rozwiązanie będzie fakt iż sprzęt może posiadać drobne rysy, przebarwienia, czy wytarte przyciski na klawiaturze. Nie należy się jednak obawiać niczego więcej, ponieważ laptopy na wystawach są przymocowane. Takie zabezpieczenie chroni je przed upadkami, które mogą powodować poważniejsze uszkodzenia.

Laptopy powystawowe – gdzie kupić i dla kogo

Laptopy powystawowe zabrane z witryn sklepowych lub pochodzące z marketów wielkopowierzchniowych znaleźć można w mniejszych sklepach. Mogą one być tak stacjonarne, jak i internetowe i będą zajmowały się sprzedażą tanich laptopów. Do nich należeć będą również te poleasingowe, czy z drugiej ręki. Niewątpliwie dobrze jest zapoznać się z ofertą sklepów działających w sieci. Wszystko przez to, że można tam znaleźć dokładne dane techniczne proponowanych laptopów, a także zdjęcia. Decydując się na zakup należy sprawdzić jaką dostanie się gwarancję. Dobre sklepy oferują około 12-nasto miesięczną opiekę serwisową na laptopa. Krótszy czas będzie obowiązywał na baterię, czy zasilacz. Wiemy już, że takie laptopy powystawowe można kupić w sieci np. w tym miejscu. Takie działanie zabezpieczone jest polskim prawem. Daje ono nabywcy możliwość zwrotu zakupionego towaru w nienaruszonym stanie, bez podawania przyczyny przez okres 14 dni. W związku z czym zakupy przez internet, nawet sprzętu komputerowego stały się dużo bezpieczniejsze. Powstaje pytanie kto powinien zdecydować się na laptopy powystawowe. Z cała pewnością będzie to dobre rozwiązanie dla osób prywatnych, ale skorzystać mogą z niego również właściciele małych firm. Wszystko zależy od tego na jakich parametrach zależy potencjalnemu kupującemu.

Jak dopasować odpowiedni zasilacz do laptopa?

0
Jak dopasować odpowiedni zasilacz do laptopa?

Aktualnie praktycznie każdy z nas posiada swój własny komputer czyli laptop lub notebook. Z tego względu zapotrzebowanie na różne akcesoria i części takie jak zasilacz do laptopa jest naprawdę duże. Nie zawsze jednak zakup danego modelu zasilacza okazuje się być odpowiednim. Otóż wynika to po prostu z faktu, że nie każdy zasilacz jest przystosowany do każdego modelu laptopa. Jak zatem dopasować właściwy zasilacz do swojego komputera? O tym poniżej.

Na co zwracać uwagę?

Sam zakup zasilacza do laptopa jest zadaniem dość prostym, gdyż liczba sklepów oferująca takie akcesoria komputerowe jest naprawdę duża. Oprócz sklepów stacjonarnych, które znajdują się w każdym większym i średnim mieście dostępna jest także ogromna liczba sklepów internetowych, które umożliwiają dokonanie sprawnych zakupów online. W obu przypadkach schody pojawiają się jednak, gdy trzeba zdecydować się na konkretny rodzaj zasilacza. Taki zasilacz do laptopa nie jest bowiem elementem uniwersalnym, dlatego też podczas zakupu należy zwracać uwagę na pewne aspekty. Przede wszystkim są to najważniejsze parametry takiego urządzenia. Przykładem może być napięcie zasilacza, a także jego moc oraz natężenie prądu. Niezwykle ważną sprawą jest także rodzaj wtyczki, gdyż producenci oferują przeróżne rozwiązania w tym zakresie. Tak naprawdę trzeba, więc rozeznać się jaki model zasilacza do laptopa jest przeznaczony do konkretnego modelu laptopa. Informację na ten temat można znaleźć na przykład w karcie produktu lub też internecie. Dodatkowo wystarczy po prostu spojrzeć na naklejkę znajdującą się na starym zasilaczu. To właśnie tam znajdują się wszelkie niezbędne informacje na temat rodzaju potrzebnego zasilacza.

Gdzie kupić zasilacz?

Aby zakupić idealnie dopasowany model zasilacza do laptopa wystarczy skupić się na jego właściwościach i parametrach. Co do samego zakupu – istnieją dwie opcje. Pierwsza to wizyta w sklepie stacjonarnym, gdzie możemy podać wszelkie znane informacje specjaliście, a on sam dopasuje model zasilacza do naszego laptopa. Drugi – zakupy online czyli opcja wygodna i szybka. Jednak tutaj trzeba na własną rękę znaleźć odpowiedni wariant zasilacza. Ułatwieniem będzie na pewno wpisanie w wyszukiwarce posiadanego modelu laptopa, gdyż na ten podstawie zostaną wyświetlone propozycje. Jeżeli jednak nie mamy pewności jaki zasilacz do laptopa będzie odpowiedni dla nas możemy skorzystać także z pomocy wyszukiwarki. Po wpisaniu modelu laptopa łatwo znajdziemy odpowiedź i porady na przykład na forach internetowych.

Światłowód – najszybszy symetryczny Internet w Polsce

0
Światłowód – najszybszy symetryczny Internet w Polsce

Światłowód uznany jest za największy wynalazek telekomunikacyjny ludzkości. Pozwala w błyskawiczny sposób przesyłać informacje. Dlatego coraz częściej pojawia się w naszych domach – w końcu każdy chce wykorzystać najszybszy Internet w Polsce.

Jak ułatwić sobie prasowanie pościeli i ręczników?

0
Jak ułatwić sobie prasowanie pościeli i ręczników?

Wyjątkowa i niepowtarzalna seria pościeli i ręczników wymaga doskonałego przechowywania. Aby jednak korzystać z nich całkowicie i z przyjemnością, potrzebujemy czegoś co pomoże nam ułatwić ich utrzymanie. Warto zatem poszukać produktów, które doskonale pasują do wystroju oraz nie przeszkadzają w codziennych działaniach. Słowem, musimy znaleźć idealną deskę do prasowania.

Nie tylko dla podróżnika, czyli kilka słów o plecakach do komputera

0
Nie tylko dla podróżnika, czyli kilka słów o plecakach

Chociaż niektórym osobom plecak może kojarzyć się jedynie z górskimi wędrówkami lub szkolnym korytarzem, jest wykorzystywany w wielu innych okolicznościach. Ze względu na wygodę użytkowania i uniwersalność plecaka mają z niego pożytek mamy małych dzieci, biznesmeni, a także inne osoby, które chcą zagwarantować sobie komfort podczas wykonywania codziennych obowiązków.

Nieduży, ale pakowny – plecak miejski na zakupy

Plecak miejski sprawdzi się w różnych codziennych sytuacjach. Idąc do pracy czy na uczelnię możesz spakować do niego wszystkie potrzebne Ci przedmioty – portfel, książki czy ważne notatki. Noszenie ich w rękach czy w torebce nie byłoby wygodne, ani szczególnie bezpieczne. Poza tym, zapięty plecak jest trudniej dostępny dla potencjalnego złodzieja niż reklamówka czy torebka, którą łatwo wyrwać z ręki. Jeżeli będziesz pilnować plecaka w środkach komunikacji publicznej, istnieje niewielka szansa, że padniesz ofiarą kieszonkowca. Najlepszą taktyką jest noszenie plecaka w zatłoczonych miejscach przed sobą, aby wszystkie kieszenie były widoczne dla oka. Do plecaka spakujesz też wygodnie zakupy, gdy zajrzysz do sklepu w drodze powrotnej do domu. Oczywiście do spakowania artykułów wykorzystać możesz również jednorazową foliową siatkę, ale nie będzie to rozwiązanie ekologiczne czy ekonomiczne, a sama plastikowa torebka ma duże szanse rozerwać się pod ciężarem produktów w drodze do domu. Bez względu na płeć, w sklepach znajdziesz przeróżne modele plecaków miejskich, które będziesz w stanie dopasować do codziennego stylu ubierania się oraz potrzeb.

Plecak na laptopa dla biznesmena lub freelancera

Plecak jest też coraz popularniejszym wyborem osób, które pracują jako freelancerzy, często podróżują służbowo lub uczestniczą w spotkaniach biznesowych poza biurem. Dla takich osób najbardziej odpowiedni będzie model stworzony z myślą o laptopach, który pomieści nie tylko niezbędny sprzęt, ale też dokumenty i pozostałe przydatne w danej sytuacji akcesoria. Wybierając plecak na laptopa, swoją uwagę powinieneś zwrócić przede wszystkim na to, czy wielkość komory będzie odpowiednia dla przekątnej Twojego urządzenia. Poza tym, dobrze będzie zdecydować się na model antykradzieżowy, a także wodoodporny. Tego typu plecak na laptopa kosztuje więcej, ale za to pomoże uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji, które towarzyszą niektórym nieprzewidzianym zdarzeniom. Najbardziej popularnymi kolorami plecaków na laptopa do pracy są granatowy, czarny oraz szary. Ciemne, neutralne barwy sprawiają, że plecak pasuje niemalże do każdej stylizacji, a ewentualne plamy czy zabrudzenia nie są bardzo widoczne.

Smartfon – na co zwrócić uwagę przy wyborze nowego telefonu?

0
Smartfon – na co zwrócić uwagę przy wyborze nowego telefonu?

Zakup nowego telefonu może okazać się problemem. Trzeba zwrócić uwagę na wiele różnych parametrów, które finalnie zadecydują o jego użyteczności. Musisz więc odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Jaki procesor ma mieć smartfon? Ile pamięci wewnętrznej powinien mieć? Jaki musi mieć aparat? Czy warto zdecydować się na funkcję Dual SIM? Pomagamy rozwiać wątpliwości i omawiamy wszystkie te zagadnienia.

Smartfon musi mieć przyzwoite podzespoły!

Przede wszystkim zacznij od zweryfikowania, jakie komponenty ma upatrzony przez Ciebie smartfon, zaczynając od procesora. To od niego w dużej mierze zależy płynność i szybkość działania urządzenia, dlatego warto zadbać o to, by procesor był wyposażony w przynajmniej osiem rdzeni taktujących z częstotliwością 1.6 – 2.0 GHz. W przypadku wolniejszego podzespołu, smartfon może zwyczajnie się zacinać!

Bardzo przydatna jest też duża ilość pamięci RAM, dzięki której Twój sprzęt może korzystać z kilku (a nawet kilkunastu) aplikacji jednocześnie. Optymalnym minimum jest 3 GB RAM pamięci, choć warto zdecydować się na model o większej ilości. Pamiętaj też, by zadbać o odpowiednio dużą pamięć wewnętrzną – telefon, który ma jej mniej niż 32 GB, szybko zacznie Cię ograniczać!

Małe ekrany? To nie te czasy!

Niektórych użytkowników wciąż przeraża myśl o dużym, 6-calowym ekranie. Niepotrzebnie: smartfony o takich gabarytach są dobrze dopasowane do dłoni, szczególnie dzięki nowym, smuklejszym proporcjom 18:9. Telefon dotykowy powinien być możliwie duży, by zapewniać Ci jak największy komfort i przyjemność z pracy.

Aby wyświetlane na ekranie treści były ostre, a tekst wyraźny, zadbaj też o odpowiednią jakość wyświetlacza. Aktualnie coraz częściej instaluje się w telefonach ekrany o rozdzielczości nie mniejszej niż Full HD, co wydaje się satysfakcjonującym minimum. Taka liczba pikseli na matrycy zapewnia mniejsze obciążenie dla oczu i znacznie wyraźniej wyświetlaną treść.

Dodatkowe elementy telefonu

Powinieneś też wziąć pod uwagę kilka dodatkowych aspektów. Bardzo przydatna w telefonie jest np. funkcja Dual SIM, która pozwala na korzystanie z dwóch numerów jednocześnie. Smartfon powinien mieć też przyzwoity, minimum 12-megapikselowy aparat (a najlepiej kilka różnych aparatów), bowiem często zastępuje on konwencjonalny sprzęt fotograficzny.

Zwróć również uwagę na baterię w Twoim telefonie. Nie powinna ona dysponować mniejszą pojemnością niż 3000 mAh, choć 4000 mAh sprawdzi się jeszcze lepiej. Przydatna jest także funkcja NFC, dzięki której zapłacisz swoim telefonem za wszelkie transakcje. Sprawdź ponadto, czy Twój telefon posiada wyjście słuchawkowe – wcale nie jest to takie oczywiste!

Trudny wybór nowego telefonu…

Wybór nowego smartfona to niełatwa sztuka. Urządzenia te posiadają ogromną liczbę funkcji i parametrów, dlatego warto wcześniej dokładnie sprawdzić każdy model pod kątem procesora, ilości pamięci, jakości aparatu, rozdzielczości ekranu, czy np. ze względu na dodatkowe funkcje, takie jak Dual SIM. Tylko w taki sposób zapewnisz sobie najbardziej optymalny wybór!

Laptopy poleasingowe – niezawodny i sprawdzony sprzęt od ręki

0
Laptopy poleasingowe

Pracownicy firm, jak i osoby prywatne nieraz poszukują sprzętów multimedialnych takich jak netbooki, które będą spełniać ich oczekiwania przez długi czas. Zdarza się dość często, że zakupiony komputer dość szybko zaczyna się psuć i nie jest on tak wydajny, jak się mogło wydawać na początku. Z tego też względu warto sięgnąć po rozwiązanie w postaci laptopa poleasingowego, który może się charakteryzować większą wydajnością i niezawodnością niż najnowsze modele przenośnych komputerów na rynku.

Czym jest laptop poleasingowy i dlaczego warto go zakupić

Pod tą nazwą nie kryje się nic innego jak używany komputer, odkupiony od dużych przedsiębiorstw. Zważywszy na rolę, jaką odgrywa u takich firm sprzęt komputerowy, a w szczególności jego mobilne odpowiedniki, cechują się wysokimi parametrami technicznymi, które bezpośrednio przekładają się na zwiększoną wydajność, spełniając wymagania przedsiębiorstwa. Leasing jako biznesowa forma kredytowania pozwala na łatwą wymianę urządzeń na nowe po upływie nawet dwóch czy trzech lat. Takie używane netbooki są odsprzedawane kolejnym użytkownikom po konkurencyjnych cenach – stanowią one w zasadzie tak samo zadbany sprzęt, który bardzo często nawet nie nosi śladów użytkowania. Dzięki temu urządzenia takie jak laptopy Dell, choć używane, są bardzo atrakcyjne ze względu na zestawienie jakości do ceny. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, by nabyć solidny i sprawdzony sprzęt w niższych cenach.

Zainwestowanie w laptop poleasingowy stwarza naprawdę dobrą okazję do zwiększenia oszczędności. Przejawia się to nie tylko w cenie zakupu sprzętu, ale także w kwestii jego utrzymania. Na rynku znajdują się liczne firmy, które specjalizują się w sprowadzaniu używanego sprzętu IT oraz akcesoriów potrzebnych do nich, dzięki czemu dopasujesz je wedle własnych potrzeb. Świadczone przez nich usługi pozwalają zaopatrzyć klientów w baterie do laptopów, adekwatne dla Twojego modelu, jak również dyski pamięci, stacje dokujące, zasilacze i inne potrzebne części do komputerów mobilnych. W razie wątpliwości istnieje zawsze możliwość zasięgnięcia rad od grona doradców z serwisu, dzięki czemu naprawa netbooków też nie będzie stanowić żadnego problemu. Kompleksowy zakres usług komputerowych tym bardziej przełoży się na wydajność laptopa poleasingowego i długość jego użytkowania.

Takie rozwiązanie w postaci używanych firmowych komputerów daję szansę na zaopatrzenie się w tani i solidny sprzęt w zasadzie od ręki. Dla przedstawicieli firm poszukujących sprawdzonego i niedrogiego sprzętu, jak i osób prywatnych, którzy nie dysponują zbyt wysokim budżetem, taka opcja jest wręcz idealna. Warto spróbować niż wydawać na sprzęt, do którego nie mamy żadnej pewności, że spełni nasze oczekiwania.

Jak wybrać ciekawe etui na telefon?

0
Jak wybrać ciekawe etui na telefon?

Aktualnie bardzo wiele sklepów ze sprzętem GSM oraz akcesoriami do telefonów komórkowych różnych marek posiada w swoim asortymencie różnego rodzaju etui telefoniczne. Wpisując przykładowo w wyszukiwarce internetowej hasło etui sony xperia m2 zostanie wyświetlone wiele wyników pochodzących od mniejszych jak i większych sklepów internetowych oraz sprzedawców hurtowych. Oferta takich etui jest bardzo szeroka, dlatego też wybór nie zawsze jest prosty. Poniżej podpowiemy czym kierować się podczas wyboru.

Po co w ogóle etui na telefon?

Co raz więcej osób poszukuje ciekawego etui na swój smartfon, gdyż posiadanie takiej osłonki wpływa korzystnie na trwałość telefonu. Otóż w chwilach upadku lub uderzenia telefon jest chroniony przez specjalną obudowę, a raczej dodatkową warstwę ochronną. Stąd też wyposażenie się w przykładowe etui sony xperia m2 jest bardzo korzystne dla właściciela smartfona. Aktualnie mamy do czynienia z dużymi wyświetlaczami na telefonach, które mogą pękać lub ulegać większym uszkodzeniom podczas różnych wypadków. Etui mają właśnie na celu zabezpieczenie telefonu i zapewnienie mu dużej trwałości.

Jakie etui są aktualnie najmodniejsze?

Warto zwrócić uwagę na to jakie etui są na obecną chwilę najbardziej topowe. Otóż dużą popularnością cieszą się między innymi etui sony xperia m2 silikonowe, ale także zamykane pokrowce. Co raz więcej osób wybiera także etui żelowe, które powoli stają się prawdziwym hitem. Tak naprawdę to na jaki rodzaj etui się zdecydujemy zależy jedynie od naszych upodobań. Praktycznie każdy wariant stanowi bowiem skuteczną ochronę dla telefonów. W modzie są aktualnie kolorowe i atrakcyjne modele, które przedstawiają na przykład motywy kwiatowe czy też postaci z bajek i filmów. Rzadziej wybierane są natomiast modele jednokolorowe lecz i takie znajdują swoją rzesze fanów.

Jak dopasować etui do modelu telefonu?

Jedną z najważniejszych rzeczy jest odpowiednie dopasowanie modelu etui do modelu telefonu. Otóż posiadając na przykład smartfon Sony Xperia M2 należy właśnie szukać etui sony xperia m2, a nie żadnych innych. Jest to bardzo istotny aspekt, gdyż wiele osób decyduje się na tanie i uniwersalne etui, które niestety w późniejszym czasie okazują się być niedopasowane do konkretnego modelu telefonu. A to oznacza, że takie etui nie nadaje się do użytku. Chcąc, więc zakupić właściwy pokrowiec lub silikon do smartfona należy po prostu wpisać w wyszukiwarce internetowej hasło etui sony xperia m2 czy też konkretny model telefonu. Wyniki, które się ukażą będą przedstawiać dopasowane oferty.

Jaki dron kupić? Na co zwrócić uwagę wybierając drona?

0
Jaki dron kupić

Obecnie na rynku dostępna jest niezwykle szeroka gama niejednolitych dronów. Poszczególne modele różnią się od siebie m.in. precyzją wykonania, parametrami technicznymi, oferowanym zakresem funkcjonalności oraz ceną. Jak zatem spośród olbrzymiej ilości mocno zróżnicowanych propozycji wybrać dla siebie jedno, konkretne urządzenie, będąc jednocześnie w pełni zadowolonym z zakupu?

Potrzeby użytkownika i planowany budżet

W pierwszej kolejności należy skupić się na własnych możliwościach, potrzebach oraz oczekiwaniach, aby wiedzieć czego szukamy, jeszcze zanim szukać zaczniemy.

W tym kontekście warto przeanalizować przede wszystkim następujące czynniki:

 • Nasze doświadczenie i umiejętności – czy lepszy będzie dla nas amatorski dron za kilkaset złotych, quadro- lub hexacopter dla użytkowników średniozaawansowanych, czy też specjalistyczne urządzenie dedykowane dla profesjonalistów?
 • Przeznaczenie drona – szukamy zabawki wyłącznie do celów rozrywkowych i hobbystycznych, czy planujemy raczej zakupić sprzęt na użytek sportowy lub komercyjny?
 • Limit cenowy – czyli ile maksymalnie będziemy w stanie zapłacić za docelowe urządzenie + ewentualne akcesoria.

Markowość i dostępność części zamiennych

Kolejne bardzo istotne kryterium wyboru, od którego uzależnione są dalsze losy drona w przypadku jego awarii. Jeśli chcemy, żeby nasza przyszła zabawka posłużyła nam dłużej, niż tylko do pierwszego uszkodzenia, przede wszystkim nie powinniśmy kupować urządzenia niemarkowego. Sprzęt tego rodzaju ma bowiem to do siebie, że bardzo ciężko odnaleźć na rynku jakiekolwiek dedykowane akcesoria, czy elementy wymienne, przez co relatywnie szybko „ląduje na śmietniku”.

Oczywiście sama markowość drona nie przekłada się automatycznie na doskonałą dostępność kompatybilnych z nim części, jest to jednak niejako pierwszy istotny w tym kontekście czynnik selekcji. Drugim jest oczywiście samodzielne sprawdzenie powszechności występowania na rynku elementów wymiennych dla konkretnego modelu urządzenia. Warto przy tym zwracać uwagę w szczególności na osiągalność śmigieł, akumulatorów, silników oraz podwozia.

Na co zwrócić uwagę wybierając drona

Zaufany sprzedawca

Wybierając dron, oprócz przeanalizowania swoich potrzeb oraz poszczególnych parametrów sprzętu, należy także przyjrzeć się rzetelności samego sklepu internetowego lub stacjonarnego, w ramach którego planujemy dokonać zakupu. Polecamy upewnić się przede wszystkim, czy sprzedawca oferuje nieodpłatne oraz profesjonalne doradztwo techniczne zarówno przed, jak i po zrealizowaniu transakcji. Fachowe wsparcie ze strony odpowiednio wykwalifikowanego specjalisty może okazać się bowiem nieocenione w przypadku nie tylko drobnych problemów z obsługą naszego quadrocoptera, ale również w ramach dokonywania jego doraźnych napraw. Jednym z takich zaufanych sprzedawców jest sklep Mdron, co potwierdzają opinie klientów.

Ubezpieczenie (czynnik opcjonalny)

Czynnik ten nie jest może bezpośrednio związany z wyborem konkretnego urządzenia, ale z całą pewnością stanowi on kwestię bardzo istotną dla osób, które planują zainwestować w sprzęt większe pieniądze. Co warto wiedzieć o ubezpieczeniach dronów?

Przede wszystkim, występuje ono w dwóch, doskonale znanych ze świata motoryzacji, wariantach – OC oraz AC (AeroCasco). Co ważne posiadanie OC jest, wynikającym z polskich przepisów, wymogiem, w przypadku gdy kupujemy drona na użytek komercyjny, celem realizowania za jego pośrednictwem odpłatnych usług takich, jak np. fotografowanie obiektów z dużej wysokości (i zasadniczo polecamy zakup tego ubezpieczenia wyłącznie wówczas).

Jeśli chodzi o opcję drugą – AeroCasco – obejmuje ona standardową ochronę na wypadek uszkodzenia urządzenia, na tej samej zasadzie, jak dla wszelkich innych maszyn latających.

Wspomniane usługi zakupić można w większości firm funkcjonujących w branży ubezpieczeniowej, u niektórych producentów, a także w przedsiębiorstwach wyspecjalizowanych w udzielaniu ochrony finansowej właśnie na bezzałogowe pojazdy powietrzne.

Parametry drona

Parametry standardowe oraz warte uwagi funkcjonalności dodatkowe

Na koniec pozwoliliśmy zostawić sobie aspekt powiązany w pewien sposób z indywidualnymi, omawianymi już wcześniej czynnikami wyboru, jednak przedstawiony z nieco innej strony.

Rozważając zakup drona w kontekście swoich potrzeb i oczekiwań, warto bowiem wiedzieć, jakie konkretnie funkcjonalności owo urządzenie może oferować. Poniżej przedstawiamy zatem listę najciekawszych i najpopularniejszych zarazem opcji użytkowych współczesnych quadro-, hexa- oraz octocopterów:

 • kamerka (również z możliwością bieżącego podglądu obrazu, przy wykorzystaniu np. smartfona),
 • gimbal, czyli stabilizator obrazu do kamery drona, podwyższający jakość rejestrowanych za jej pośrednictwem nagrań,
 • zawis (statyczne zawiśnięcie w przestrzeni),
 • automatycznie wykonywany start oraz lądowanie,
 • możliwość wyregulowania czułości kontrolera,
 • Headless mode, tj. lot w trybie tzw. uniwersalnej orientacji, gdzie dron interpretuje poszczególne kierunki zawsze w odniesieniu do operatora, nie zaś do samego siebie – przechylenie drążka kontrolera np. w przód, zawsze będzie powodować oddalanie się od nas drona, niezależnie od strony, w którą zwrócony jest jego przód,
 • One Key Return – funkcja umożliwiająca automatyczny powrót do nas urządzenia.

Dodatkowo każdy dron posiada również zestaw parametrów standardowych, obejmujących przede wszystkim:

 • maksymalny zasięg kontrolera – w przypadku dronów z dużym zasięgiem, niezbędnym elementem, w który należy się wyposażyć jest kamerka transmitująca obraz z pokładu urządzenia na żywo,
 • czas lotu – dla przeciętnego, rekreacyjnego sprzętu ok. 10 minut na pojedynczy akumulator,
 • prędkość przemieszczania się – najczęściej zamyka się w przedziale 13-20 m/s.

Wybór drona

Wybór drona może stanowić niemałe wyzwanie. Wiąże się on bowiem nie tylko z koniecznością przeanalizowania dużej ilości rozmaitych czynników, związanych ze specyfiką docelowego urządzenia, ale również z przymusem zweryfikowania swoich własnych potrzeb i oczekiwań w kontekście dostępnego budżetu. Aby podjąć właściwą decyzję, nie zgubiwszy się po drodze w tym złożonym procesie, warto zatem postępować rozważnie, ostrożnie i w oparciu o fachową wiedzę specjalistów z branży.

Mamy nadzieję, że przedstawione w niniejszym artykule porady okażą się dla Państwa pomocne, przekładając się na w pełni satysfakcjonujący dla Państwa zakup.

ZOBACZ TEŻ